Nowe stawki i nowe zasady segregacji odpadów weszły w życie 1 lipca. Uwaga na odpady segregowane w Lubinie, bo Rada Miasta i prezydent zadbali o naprawdę wysokie opłaty i kary dla tych, którzy do zasad segregacji nie będą się stosować. Odpady nieposegregowane mogą kosztować cztery razy więcej niż stawka obowiązują jeszcze w czerwcu.

Rada Miejska w Lubinie zgodnie z propozycją prezydenta miasta Roberta Raczyńskiego uchwaliła, że od 1 lipca stawki za wywóz odpadów będą naprawdę wysokie. Dotychczasowy koszt na jedną osobę, obowiązujący np. na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa w Lubinie wynosił 18 zł. Nowa cena w domostwie, gdzie jest jedna lub dwie osoby to 36 złotych. Ci, zaś lokatorzy, u których w kontenerach stwierdzone zostaną źle posegregowane odpady, zapłacą podwójnie i to wszyscy solidarnie, choć winny będzie może jeden mieszkaniec.

O tym, jak prawidłowo segregować odpady lokatorzy są informowani poprzez ulotki i plakaty. Na zasobach należących do SM Nowa wszystko jest już prawie gotowe, by lokatorzy mogli dostosować się do nowych zasad. MPO dostarcza ostatnie pojemniki. Zarząd spółdzielni postarał się o dodatkowe punkty tak, by lokatorzy nie mieli zbyt dużych odległości. W budynkach wysokich, gdzie już przed laty zlikwidowano zsypy, komory zsypowe przygotowano tak, by segregacja odbywała się na miejscu. 

– Pojemników typu dzwon będzie w 12 lokalizacjach dodatkowo poza wiatami i komorami zsypowymi. Jedno nam się nie udało. Chcieliśmy do komór dolnych, szczególnie w keslingach, gdzie jest dużo miejsca, wprowadzić pojemnik na segregację szkła. Okazało się, że MPO nie zamawia takich pojemników, a zatem szkło można zostawiać tylko w pojemnikach typu dzwon. Może w przyszłości uda się otrzymać pojemniki 1100 na kółkach na szkło. Byłoby to piękne rozwiązanie, bo nie trzeba by było wychodzić poza obręb budynku, by wszystko segregować – mówi Stanisław Halicki, prezes SM Nowa w Lubinie.

Uczulamy naszych czytelników, by rozsądnie wrzucać odpady do odpowiednich pojemników i zapoznać się z zasadami ich segregacji. Niewłaściwa segregacja może lubinian słono kosztować.

inf. red

Poprzedni artykułDroga posprzątana, odpady na wysypisku
Następny artykułKurator wysłuchał mieszkańców Szklar Dolnych. Burmistrz Kulczyński nie pojawił się – FOTO