Mieszkańcy Szklar Dolnych zapowiedzieli, że pomysłowi burmistrza Chocianowa, by reorganizować szkołę podstawową nie odpuszczą. Radni w maju podjęli uchwałę, by uczniów klas IV – VII przenieść do Trzebnic. To zdaniem mieszkańców równa się z zamknięciem szkoły, bo zostanie tam tylko garstka maluchów. Przeciwnicy pomysłu burmistrza Kulczyńskiego zwrócili się o pomoc do kuratora oświaty. Odwiedził ich 1 lipca.

Choć uchwałę o zamiarze reorganizacji szkoły podstawowej w Szklarach Dolnych podjęto w maju, to nie trafiła ona jeszcze do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. O takim fakcie dowiedział się od protestujących mieszkańców Szklar, którzy udali się do niego po pomoc. Zaproponowano spotkanie wszystkich stron. Mimo tego, że burmistrz Tomasz Kulczyński najpierw wyraził zgodę, to kilka dni później wysłał pismo do kuratora, że takie spotkanie nie może się odbyć ze względu na pandemię koronawirusa. Jak podkreślał Roman Kowlaczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty, przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych należy się spotkać i porozmawiać o tak istotnej sprawie, jak przyszłość szkoły i jej uczniów, a co za tym idzie wszystkich mieszkańców Szklar Dolnych.

1 lipca 2020 złożył wizytę nie tylko w Szklarach, ale też w Parchowie, gdzie sytuacja jest identyczna. W Szklarach spotkanie odbyło się na terenie parafii za zgodą proboszcza i Kurii Legnickiej. Burmistrz nie wziął w nim udziału. 

Chciałbym się nisko państwu ukłonić i podziękować za tę możliwość dzisiejszego spotkania, szczególnie pani sołtys, która wystąpiła z tą inicjatywą i która od dłuższego czasu wierciła mi na tę okoliczność dziurę w brzuchu. Kiedy dowiedziałem się, że została podjęta uchwała o zamiarze reorganizacji, czyli zmniejszeniu klas z I-VIiI do I – III, czyli de facto likwidacji klas IV – VIII tutaj , to podjąłem decyzję, by pojechać w teren. Parę dni temu zadzwoniłem do obu szkół powiedziałem, by powiadomić rodziców. Zorganizujemy spotkanie, podyskutujemy, chciałbym zobaczyć szkołę, spotkać się z ludźmi i usłyszeć czy państwo podzielacie tę rację wyłożoną przez burmistrza. Czy może macie inne zdanie, a jeśli tak, to czy macie argumenty na to, by tę szkołę utrzymać? Wszystkim należy się spokojna rozmowa i szacunek przez to, że przyjeżdża się wcześniej. Jeżeli pojawia się pomysł likwidacji szkoły czy jej ograniczenia, to każdemu należy się spokojna rozmowa. Chcemy się dowiedzieć, jak to naprawdę jest, poznać ludzi. Nie mam dziś gotowej decyzji. Wyrabiam sobie zdanie. Stąd będziecie się państwo dziś mogli wypowiadać – mówił do zebranych w Szklarach Dolnych Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Spotkanie miało mieć miejsce tydzień temu w szkole, ale burmistrz Tomasz Kulczyński odwołał je, powołując się na zagrożenie stworzone koronawirusem. Na spotkanie na otwartej przestrzeni na terenie parafii nie przybył.

Kurator będzie opiniował pomysł zmian zgłoszony przez samorząd. Jeśli jego decyzja będzie negatywna i nie poprze pomysłu reorganizacji, samorząd może odwołać się do Ministerstwa Edukacji, ale jak dotąd organ ten nie przychylił się jeszcze do żadnego takiego odwołania na terenie Dolnego Śląska. Są zatem duże szanse, że mieszkańcy dopną swego i szkoła zostanie w takiej strukturze, w jakiej funkcjonuje.

inf.red

Poprzedni artykułSegreguj odpady, bo inaczej od 1 lipca zapłacisz 4 razy więcej
Następny artykułKlaster Energii Zagłębia Miedziowego