Lato zawsze było ciężkim czasem dla punktów krwiodawstwa, ale kryzys dopadł RCKiK  w Lubinie już w kwietniu. Wszystko wiąże się z pandemią koronawirusa i kwarantanną. W kwietniu liczba krwiodawców w lubińskim punkcie spadła o ponad połowę. W punktach zachowane są wszelkie zasady sanitarne związane z wirusem, a zatem krwiodawcy nie mają się czego bać.

Mimo koronawirusa punkty krwiodawstwa są otwarte i czekają na honorowych dawców. Liczba krwiodawców w kwietniu spadła o połowę, ale krew jest potrzebna w takich samych ilościach jak kiedyś. Personel lubińskiego RCKiK apeluje do honorowych dawców, by przychodzili i nie obawiali się, bo obsługę dostosowano do wymagań związanych z wirusem.  Potrzeby są ogromne. 

– Marzec był jeszcze spokojny, ale w kwietniu liczba dawców spadła nawet o połowę a może  i  więcej. O ile zwykle miewaliśmy nawet do 1000 dawców w miesiącu, to teraz w kwietniu było ich mniej niż 400. Widać spadek, choć w maju troszkę to odbiło. Zobaczymy jaki będzie czerwiec, bo jeszcze nie robiłyśmy zestawień. Wyjazdy zagraniczne są ograniczone więc może tym razem na tym skorzystamy. Tam, gdzie ludzie teraz wyjadą będzie obowiązywała 2 – tygodniowa kwarantanna od oddawania krwi,  a nie 28 jak przy krajach egzotycznych, chyba, że rzeczywiście występuje tam wirus zachodniego Nilu to wtedy będzie 28 dni. Zawsze jest tak, że po 15 sierpnia ludzie zaczynają wracać z urlopów. Wtedy już robi się lepiej. Pamiętajmy, że krew na półce w szpitalu może leżeć 35 dni, czasami 42. Jeżeli więc jedziemy na urlop pamiętajmy, by przyjść wcześniej i oddać krew. Przy brakach krwi bywa, że pacjent, który jej potrzebuje dostaje ją przez kilka dni, a nie od razu, bo czekamy na dawców, na taką ilość krwi, by każdego normalnie obdzielić – tłumaczy Joanna Jarmolińska kierownik RCKiK w Lubinie.

Punkt RCKiK w Lubinie jest czynny od 7:00 do 12:00, z wyjątkiem poniedziałku i piątku, gdy krew można oddawać do 16:00. Jeśli komuś zależy na szybkim wejściu i braku konieczności oczekiwania na obsługę może się umówić telefonicznie. Tylko w piątki nie ma takiej możliwości. W pozostałe dni krwiodawcy mogą rezerwować sobie godzinę oddania krwi. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę