Oddział okulistyczny szpitala Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie wzbogacił się o wysokiej klasy urządzenie niezbędne w zabiegach pomagających pacjentom z jaskrą. Laser Vitra 810 to jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku sprzęt, który służy do wykonywania zabiegów metodą SubCyclo.

Od maja 2020 na oddziale okulistycznym szpitala Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie lekarze posługują się Laserem Vitra 810 do przeztwardówkowej laseroterapii ciała rzęskowego. SubCyclo to nieniszczący zabieg laserowy mający na celu leczenie jaskry.

– Jest to urządzenie, które pozwala wykonać zabieg laserowy ciała rzęskowego. Dzięki temu obniża się ciśnienie wewnątrzgałkowe, co jest istotne przy jaskrze. Jest to metoda o tyle innowacyjna, że jest to mikropulsowa laseroterapia, a to sprawia, że jest bezpieczniejsza. W przeciwieństwie do tradycyjnej techniki, ta nowa skutkuje obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego, ale nie wywołuje destrukcji, rzadziej powoduje działania niepożądane, jak np. obniżenie ostrości wzroku czy powstawanie stanów zapalnych w oku. Trzeba podkreślić, że sam laser nie leczy jaskry, ale zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe, a to na tym opiera się leczenie jaskry. Sama jaskra to zanik włókien nerwu wzrokowego a zatem nie da się leczyć tego, że zanikły komórki. Można tylko temu przeciwdziałać i na całym świecie najbardziej skuteczną metodą leczenia jest właśnie obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego – mówi Artur Andrzejak, lekarz okulista z oddziału okulistycznego szpitala MCZ w Lubinie.

Pacjenci, chcący skorzystać z zabiegu wykonywanego najnowszym laserem, muszą przejść kwalifikację prowadzoną przez lekarzy MCZ. Wystarczy zgłosić się do gabinetu zabiegowego oddziału okulistycznego szpitala MCZ ze skierowaniem wystawionym przez lekarza okulistę. Zabiegi są wykonywane zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie.

Poprzedni artykułNagrody dla rozliczających PIT w Polkowicach
Następny artykułW Polkowicach jerzyki pomogą w walce z komarami