Wirus z rodziny Flaviviridae, który wywołuję chorobę nazywaną kleszczowym zapaleniem mózgu jest bardzo groźny, bo powoduje powikłania neurologiczne, a nawet zgon. Roznoszą go kleszcze, które kryją się w lesie, w parkach, na łąkach czy działkach. Jedyny sposób, by się przed tym ustrzec to poddać się szczepieniu.

Wiosna niesie ze sobą nie tylko piękną pogodę, ale też ryzyko, że przebywając w zalesionych miejscach czy wśród wysokich traw i krzewów narazimy się na kontakt z kleszczami, a co za tym idzie na ich ukąszenie. To zaś może spowodować kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze roznoszą wiele różnych chorób – tężca czy boreliozę, ale też kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciwko tężcowi można się szczepić. Przeciwko boleriozie niestety nie, ale można się chronić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Taką szczepionkę mamy i szczepimy zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Najlepiej zaszczepić się zimą, ale nigdy nie jest za późno, bo proces ten można rozpocząć, trybem przyspieszonym. Najpierw trzeba się skonsultować z lekarze, pierwszego kontaktu. Dzieci odwiedzają pediatrę. Lekarze przeprowadzają kwalifikację do szczepienia. Następnie przechodzi do punktu szczepień, a tam wykonujemy szczepionkę przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Najpierw jest tak zwany stan zerowy. Od tego czasu liczymy co najmniej cztery tygodnie i umawiamy się na kolejne spotkanie. Ochrona przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu pojawia się dwa tygodnie po pierwszej szczepionce. Trzecią dawkę podajemy pięć miesięcy od poprzedniej – tłumaczy Edyta Dobosiewicz, przełożona koordynująca pracę i pielęgniarka punktu szczepień, Miedziowe Centrum zdrowie S.A w Lubinie.

W Polsce szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu nie są refundowane. Jedna dawka szczepionki dla dzieci to koszt 130 złotych, dla dorosłego 140 zł. Po trzech latach należy poddać się szczepionce przypominającej. Pacjenci poniżej 50 roku życia mogą zrobić to po 5 latach.

W dobie koronawirusa szczepienie przeciwko KZM prowadzone jest w MCZ pod kontrola epidemiologiczną. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 76 846 02 74