Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szklarach Dolnych ( powiat polkowicki) od lat kształci dzieci, zapewniając im kameralne środowisko i oddalenie od problemów, które towarzyszą dużym placówkom. Decyzją radnych szkoła ma być podzielona. Zostaną w niej tylko dzieci w wieku przedszkolnym i klas I-III. Starsi mają być dowożeni do placówki w Trzebnicach. Rodzice i sołtys Szklar Dolnych zapowiadają walkę, bo nie godzą się z pomysłem burmistrza i radnych.

Rodzice i sołtys Szklar Dolnych mówią, że o pomyśle podzielenia uczniów w szkole podstawowej nic nie wiedzieli. Wiadomość spadła na nich podczas ostatniej sesji radnych.

Podczas sesji nadzwyczajnej miasta i gminy Chocianów, która miała miejsce 14 maja została uchwalona uchwała mówiąca o reorganizacji szkoły w Szklarach Dolnych. Mówi ona teraz o tym, że w szkole zostanie tylko punkt przedszkolny i klasy I-III. Pozostałe dzieci mają być dowożone około 12 km do Trzebnic. Obawiamy się tego, że kolejnym etapem będzie zamknięcie szkoły, bo zostanie bardzo mało dzieci. Nikt z nami tego nie konsultował. Nikt z nami tego nie uzgadniał. Ta uchwała wprowadzona została w trakcie sesji. Zmienili porządek obrad. Nikt nie wiedział, że to planują. Mieszkańcy są oburzeni. Wszyscy mówimy stanowcze NIE. Nie zgadzamy się. Kiedyś zabrali nam świetlicę na zasadach oszczędności. Zrobimy wszystko, by temu zapobiec – zapewnia Dorota Janusz, sołtys Szklar Dolnych.

Obecnie w placówce kształci się około 80 dzieci ze Szklar Dolnych, Trzmielowa i Brunowa. Z chwilą podzielenia szkoły zostanie tam zaledwie  30 najmłodszych dzieci. Sołtys i rodzice oczekują, że władze wycofają się z tego pomysłu. Już dziś szykowane są pisma do kuratorium i do wojewody. To te instytucje będą opiniowały propozycję chocianowskiego samorządu.

Mam dziecko w pierwszej klasie i w trzeciej. Nie zgadzam się z tym pomysłem podobnie, jak mam wrażenie, sto procent rodziców. Jestem w Szklarach od września 2019. Z mężem szukaliśmy domu, gdzie dzieci będą miały blisko szkołę. We wrześniu zostaliśmy tak bardzo ciepło przyjęci. Powitał nas dyrektor i nauczyciele. Dzieci są tam zadbane. Mają zapewnione bezpieczeństwo. Wcześniej chodzili do szkoły w Polkowicach i krótko w Oławie. Szukałam małej kameralnej szkoły i taką znalazłam w Szklarach. Ta decyzja nas załamała. Nie wyobrażam sobie, by moje dzieci chodziły do dwóch różnych szkół. Zbieramy podpisy wśród mieszkańców, w tym wśród rodziców. Wszyscy są zbulwersowani ta decyzją i są na NIE. To jedyne miejsce we wsi, gdzie integrują się wszyscy mieszkańcy. Szkoła organizuje jasełka i barbórki. To sławne na całą gminę imprezy. Wygraliśmy konkurs na najlepsze przedszkole w powiecie. Jest ogromne zaangażowanie rodziców. Starsze dzieci są dobrym przykładem dla młodszych. Razem rozwiązują zadania domowe. Zabranie starszych uczniów to katastrofa. Będziemy walczyć. Zwrócimy się do kuratora i do wojewody – mówi Sandra Foryś, przedstawiciel rodziców.

Tuż po weekendzie postaramy się przedstawić naszym czytelnikom stanowisko burmistrza w tej sprawie.

Poprzedni artykułNocny pożar na Mickiewicza – FOTO
Następny artykułDK 36 Ścinawa-Lubin będzie wyremontowana

3 KOMENTARZE

  1. Dlaczego nie napisaliście ze chodzi o likwidację dwóch szkół?! Podjęto 2 uchwały na sesji nadzwyczajnej 14.05.2020. Dlaczego nie wspomnieliscie o Parchowie, gdzie uczy się 130 dzieci, a radna Anna Pichała na sesji samotnie broniła szkoły? Rzetelni to wy jesteście, jak wszyscy

    • Pani Kasiu tu pewnie redakcja nie zawiniła. Każdy broni swojej szkoły. Ale watro dogadać się i wspólnie walczyć dla dobra dzieci, mimo politycznych różnic radnych. Pozdrawiam.

  2. Trzeba nadmienić, że z dyrektorem placówki były rozmowy o tym, aby rozruszać miejscowość, byliśmy dogadani aby stowarzyszenie WTS RELAKS, OSP I Szkoła Podstawowa razem ze sobą współpracowali – był plan aby powstał UKS (Uczniowski Klub Sportowy) Relaks Szklary Dolne przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w innej dyscyplinie niż piłka nożna dla dzieci które nie mogą zdrowotnie poświęcić się tak wymagającemu sportowi. Wieś miała się cały czas rozwijać, a tu nagle klops. Rozumiem że Chocianów od lat jest zaniedbany, ale zeby go rozwinąć nie można tego robić kosztem ościennych miejscowości.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.