Skanowanie organizmu, obraz z kamery, oprogramowanie interpretujące i wynik dotyczący wysokości temperatury ciała widoczny na ekranie telewizyjnym – to funkcje najnowszego urządzenia termowizyjnej kontroli temperatury ciała, jakie Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych zainstalowało w swojej przychodni. To pierwsza przychodnia w Polsce, która zastosowała tę technologię z myślą nie tylko o bezpieczeństwie personelu, ale też pacjentów.

 

Zamiast zbliżać się do pacjentów z termometrem, mogą obserwować temperaturę ciała wchodzących do budynku na ekranie monitora z odległości nawet 5 metrów. Dzięki aparaturze kontrola tego parametru jest teraz po prostu bezpieczniejsza, choć nadal przepływ pacjentów przez obiekt przychodni jest minimalny i dotyczy tylko tych osób, które koniecznie wymagają kontaktu z lekarzem lub badań diagnostycznych.

– Sprzęt ten prezentuje jedne z najnowocześniejszych na rynku rozwiązań tego typu. Nie jest to tanie urządzenie, ale zadbał o nie jeden z naszych sponsorów. Wprowadzenie tego systemu to pierwszy element wdrażania nowoczesnych narzędzi obsługi pacjentów w naszej przychodni. Instalacja ta ma dużą moc jeśli chodzi o przepustowość i wobec tego rezygnujemy teraz z korzystania z termometrów bezdotykowych. Te, które do tej pory zakupiliśmy, przekażemy Pogotowiu Ratunkowemu w Polkowicach – mówił Waldemar Sułek, prezes zarządu Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Za dostarczenie i montaż aparatury odpowiadała lubińska firma Projekt Multimedia.

System wyróżnia niezwykła precyzja pomiaru. Urządzenie w czasie rzeczywistym może dokonać kontroli temperatury ciała nawet kilkunastu osób jednocześnie, podając wynik z dokładnością do 0,5°C. Zastosowany tu inteligentny algorytm jest w stanie zbadać pacjentów, którzy mają na twarzy maseczki, czy noszą nakrycia głowy. System zapewnia bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu. Pomiar odbywa się bezkontaktowo, z odległości 5 metrów. Jest to pierwsze urządzenie tego typu w przychodniach medycznych w Polsce. Bardzo nas cieszy, że za decyzją osób zarządzających Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych stoi mądra i odpowiedzialna postawa. Są innowacyjni, nie boją się nowoczesnych, profesjonalnych rozwiązań, dbają o bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Dzięki temu jesteśmy pierwszą polską firmą, która wdrożyła taki system w przychodni. Wierzymy, że za przykładem Polkowic, pójdą kolejne placówki. Wszystko wskazuje bowiem na to, że takie urządzenia będą standardem zarówno w jednostkach medycznych, jak i w zakładach pracy i miejscach publicznych o dużym przepływie osób – mówił Szymon Kowal, dyrektor ds. rozwoju w firmie Projekt Multimedia Sp. z o.o.

Nowy system przypadł Nowe urządzenie przypadło do gustu personelowi PCUZ.

– Od kilku dni pracujemy z użyciem nowego systemu, który działa bardzo dobrze. Termometry używane przez nas do tej pory, te bezdotykowe nie były aż tak dokładne jak ta aparatura to urządzenie. Teraz śluza, czyli miejsce w którym kontrolujemy każdego pacjenta przychodzącego do naszej przychodni w sprawach pilnych, działa doskonale. To nie tylko dokładniejszy sposób, ale też szybszy, bo można skontrolować temperaturę ciała kilku osób jednocześnie. Ułatwia nam to pracę, nie powoduje kolejek wśród pacjentów, a jednocześnie zapewnia wszystkim bezpieczeństwo. To większa odległość od osób, które mogą mieć wysoką gorączkę i być potencjalnie zakażonymi – mówiła Edyta Wójtowycz, pielęgniarka z gabinetu zabiegowego w przychodni.

Nowa technologia zrobiła spore wrażenie na pacjentach, którzy są zadowoleni z tak dokładnego kontrolowania temperatury ciała przy zachowaniu bezpiecznych odległości. – Czuję się od razu bezpieczniej. A co by było, gdybym był chory i nie czuł tej gorączki przy okazji mojej kontuzji? Tak od razu z daleka pielęgniarki zobaczą, że mam wysoką temperaturę i nikogo nie narażę. Robi wrażenie ten sprzęt – mówił Tadeusz, mieszkaniec Polkowic, który zmuszony był przyjść do przychodni, by skorzystać z pomocy chirurga.

Z nadzieją na zakończenie pandemii i zagrożenia koronawirusem, zarząd PCUZ zapewnia, że sprzęt przyda się również na przyszłość. W progu bowiem stoi realizacja projektu budowy nowej przychodni, która będzie docelowym miejscem dla termowizyjnego systemu pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do budynku.

Poprzedni artykułRaport – koronawirus, stan na 28 kwietnia, zmarła kolejna osoba
Następny artykułNawet 5000 zł pożyczki, której nie trzeba będzie zwracać