Nie zmieniła się liczba osób zarażonych. A działający od wtorku namiot z punktem wymazowym zrealizował tylko, albo aż …sześć wymazów. Wciąż od Starostwa Powiatowego w Lubinie nie otrzymaliśmy informacji ile testów wykonano w powiecie Lubińskim. Służby prasowe Starosty Adama Myrdy pytaliśmy o to 9 kwietnia. Wczoraj powtórzyliśmy pytania. Starostwo kolejny dzień nie udziela tej informacji.

Tymczasem od kilku tygodni na kwarantannach przebywa po 200 i więcej osób. Z dnia na dzień liczba ta ulega zmianie, albo rośnie, albo maleje. Dzisiaj na kwarantannie w powiecie lubińskim są 223 osoby, 16 objętych jest izolacją. Niestety nie mamy informacji, czy osoby na kwarantannach szybko są testowane pod względem zabójczego wirusa. W społecznej ocenie, wszyscy, którzy są na kwarantannie powinni szybko przejść testy, aby wiedzieć, czy są zdrowi czy nie. Tymczasem z nieoficjalnych informacji, które do nas docierają, wynika, że osoby na kwarantannach czekają nawet 10 dni na wykonanie testu.

Informacji o ilości wykonanych testów nie możemy potwierdzić, ani jej zaprzeczyć, gdyż od tygodnia nie ujawnia jej Starostwo Powiatowe kierowane przez Adama Myrdę.

9 kwietnia prosiliśmy Starostwo, aby informacje statystyczne dotyczące raportów o wirusie uzupełnić o dzienną ilość wykonywanych testów. Wtedy też – tydzień temu prosiliśmy o informację ile do 9 kwietnia wykonano testów w powiecie lubińskim. Odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Wczoraj ponowiliśmy pytanie o ilość testów od początku ich wykonywania, poprosiliśmy też o informację o wymazach do testów pobieranych w namiocie wymazowym przy szpitalu RCZ przy ul. Bema. Okazuje się, że od wtorku pobrano wymazy aż, albo tylko od … sześciu osób.

Z informacji opublikowanych wczoraj przez TVN wynika, że najgorzej sytuacja pod względem wykonywanych testów wygląda na Dolnym Śląsku. Przyczyną, być może jest zbyt mała liczba karetek do pobierania wymazów. Ma być ich tylko pięć na całe województwo. Z kolei z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce można codziennie wykonać około 20 tys. testów, a robi się ledwie połowę.

 

2 KOMENTARZE

Comments are closed.