Choć Dzień Kobiet już za nami, to wciąż zachęcamy panie, by nie tylko z okazji swojego święta zadbały o zdrowie. Wspólnie z lekarzami z Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie przypominamy paniom, że profilaktyka w walce z nowotworem sutka jest podstawą, a liczby mówiące o ilości kobiet chorujących na to schorzenie i umierających z powodu raka są zatrważające.

Październik, jako miesiąc różowej wstążki i marzec z racji Dnia Kobiet to miesiąc, gdy paniom najczęściej przypomina się o ważności badań profilaktycznych pod kątem wczesnego wykrywania raka piersi. Warto zaznaczyć, że rocznie w Polsce na nowotwór sutka zapada ok 18 tys. kobiet, z czego 6 tys. umiera. W świetle takich faktów warto pamiętać, że wczesne wykrycie choroby pozwala na jej wyleczenie i uniknięcie poważnych konsekwencji łącznie ze śmiercią.

W zależności od wieku kobiety powinny poddawać się różnym badaniom kontrolnym.

– Profilaktyka powinna się zacząć dość wcześnie, zwłaszcza jeśli zażywamy środki antykoncepcyjne. Młode kobiety między 20 a 30 rokiem życia przeprowadzamy tylko i wyłącznie badanie USG raz na dwa lata, podobnie jak u pań do 40 roku życia, chyba, że nowotwór był w rodzinie lub jest to grupa wysokiego ryzyka defektem genowym potwierdzonym badaniami genetycznymi. Wtedy diagnostyka jest zupełnie inna. Badanie USG niestety nie jest refundowane. Robimy je odpłatnie. To koszt 100 złotych. Badania takie przeprowadzamy między 1 a 10 dniem cyklu. Określamy budowę piersi, wszystkie zmiany, które mogą wystąpić lub jeżeli ich nie ma kwalifikujemy według międzynarodowej klasyfikacji i wyznaczamy termin badań kontrolnych. Powyżej 40 roku życia pierwszym badaniem powinna być mammografia. Może być uzupełniona badaniem USG, ale też nie musi. Przy prawidłowych wynikach mammografia jest wykonywana raz na dwa lata. Powyżej 50 roku życia podstawową metodą diagnostyki jest mammografia, ale dla tych pań mamy program NFZ, który przewiduje bezpłatne badanie dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia raz na dwa lata – mówi Ewa Nienartowicz, radiolog i kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej MCZ w Lubinie.

Zakład Diagnostyki Obrazowej dysponuje aparatem w pełni cyfrowym, który ze 100% dokładnością przekazuje obraz na konsolę mammo-report.
Panie mogą się zgłaszać na badania w Lubinie przy ul. M. Skłodowskiej – Curie 54, Legnicy w przychodni przy ul. Okrzei 14A oraz w Głogowie w ośrodku przy Sportowej 1B. O szczegóły można też zapytać telefonicznie dzwoniąc pod numer 76 72 31 530.