Dyrekcja Huty Miedzi Legnica 4 marca zaprosiła dziennikarzy na wizytę studyjną na teren zakładu. Była to okazja do podsumowania trwającego jesienią ubiegłego roku postoju remontowego. Podczas przerwy wyremontowano, zmodernizowano  wiele inwestycji na kilku wydziałach.

Modernizacje i remonty podczas trwającego od września do końca października 2019 objęły wiele miejsc na terenie Huty Miedzi Legnica.

To był jeden z najdłuższych postojów, prawie 87 dni. Najdłuższy i najdroższy. Było najwięcej zgromadzonych firm, dźwigów . Dział BHP Przeszkolił prawie 1500 osób, które tu pracowało. Na jednej zmianie pracowało prawie 600 osób z firm zewnętrznych i naszej. Niektóre firmy pracowały na trzy zmiany, by wyrobić się zgodnie z planem – mówił Michał Topolnicki, dyrektor naczelny legnickiej huty. 

Najwięcej prac inwestycyjnych i remontowych było na wydziale kwasu siarkowego. Wykonano tam blisko 30 zadań. Jednym z najważniejszych była wymiana wieży T-102 instalacji solinox.

Wieża ma wysokość 58 metrów, 6,2 metra szerokości. Prace rozpoczęły się już w maju 2019. Trzeba było przygotować odpowiednio plac. Wylano prawie metr betonu zazbrojonego. Od maja było to przywożone sukcesywnie. To było prawie 20 cargów, pierścieni montowanych na dwie wieże. Jedna dolna część ważyła prawie 90 ton, górna 70 ton – mówi dyrektor Topolnicki.Montaż wieży był dość skomplikowany.

Do tego procesu sprowadzono największy w Polsce dźwig. Instalacj to niezbędny element w procesie produkcji kwasu z myślą o ekologii. 

– Produkcja kwasu siarkowego jest po to, by oczyszczać gazy spalinowe, które idą z naszych agregatów, z konwertorów. Są oczyszczane, by później w końcowym etapie była tylko para wodna i dwutlenek węgla – mówił Grzegorz Babiarczyk, dyrektor ds. technicznych, Huta Miedzi Legnica.

Postój remontowy to również wiele innych mniejszych modernizacji i inwestycji. Na wydziale kwasu siarkowego wymieniono chłodnice na węźle 100, przepustnice szybkozamykające za dmuchawami gazu FKZ czy Katalizator na I półce aparatu kontaktowego. Wyremontowano też zawory gazu, pompy i inne przepustnice oraz chłodnice.

Wydział rafinacji ogniowej podczas postoju doczekał się remontów na obszarze konwertorów, odpylni konwertorów i pieców anodowych. Wymieniono m.in. podtorza i suwnice w hali głównej. Wymieniono też elementy instalacji przetłaczającej gazy do fabryki kwasu siarkowego m.in. wentylator końcowy, część rurociągu transportowego.