Zaćma wcześnie zdiagnozowana i zoperowana podnosi komfort życia pacjenta. Lekarze oddziału okulistycznego szpitala Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie zapraszają do zgłaszania się na operacje. Kolejki oczekujących znacznie się zmniejszyły. Placówka operuje rocznie kilkakrotnie więcej pacjentów niż kiedyś.

Do operacji zaćmy lekarze oddziału okulistycznego szpitala MCZ w Lubinie wykorzystują fakoemulsyfikację, czyli nowoczesną metodę z zastosowaniem soczewek zwijalnych. Ta metoda nie wymaga zakładania szwów. Inny sposób to zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy, czyli ECCE-tzw. metoda klasyczna.

Operacje wykonywane są w ramach kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia z użyciem klasycznych soczewek wewnątrzgałkowych (IOL) oraz odpłatnie, z możliwością wyboru soczewek pochłaniających promienie UV i toksyczne pasmo widzialnego światła niebieskiego oraz eliminujące efekt obwodowego zniekształcenia obrazu. Soczewki wieloogniskowe – umożliwiają widzenie do dali i do bliży bez okularów, soczewki toryczne – niwelujące astygmatyzm przedoperacyjny. Pomiary soczewek dokonywane są za pomocą ultradokładnej metody biometrii optycznej.

– Operacja zaćmy nie jest bardzo skomplikowana i trwa do 15 minut. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie jest usypiany, ale jest cały czas pod opieką lekarza anestezjologa. Osoba operowana kilka godzin po operacji udaje się do domu. Badamy ją na drugi dzień wyznaczając kolejną kontrolę za 14 dni. Pacjent nie musi się ponownie rejestrować ani czekać w kolejkach – informuje Jacek Galas, koordynator oddziału okulistycznego MCZ S.A. w Lubinie.

Na wizytę kwalifikacyjną do operacji zaćmy można umówić się pod numerem telefonu: 887 869 856 (od 10:30 do 14:00) lub 76/846 02 80 (od 14.00 do 18.00). Podczas takiej wizyty wykonane jest pełne badanie okulistyczne z doborem soczewki wewnątrzgałkowej. Wyznaczany jest też termin zabiegu. Aktualny czas oczekiwania wynosi około 30 dni. Podczas kwalifikacji lekarz wyznacza też termin wizyty u anestezjologa.

Żeby poddać się operacji zaćmy wystarczy mieć skierowanie od okulisty lub lekarza rodzinnego.

Poprzedni artykułLubińscy biegacze zapraszają na bieg dla Tosi
Następny artykułUwaga ślisko! Policja apeluje o rozwagę na drogach