Okres Bożego Narodzenia jest czasem szczególnie trudnym dla osób chorych, zwłaszcza tych, które święta są zmuszone spędzić w szpitalach. Specjaliści apelują, by najbliższym, ale też i tym, którzy po prostu tego potrzebują, zapewnić wsparcie i obecność.

 

Boże Narodzenie to szczególny czas, a spędzenie tego okresu w szpitalu zamiast przy wigilijnym stole jest bardzo przykre i niełatwe.

Pacjentom przewlekle chorym, którzy w czasie świąt muszą zostać w szpitalu jest wyjątkowo trudno. Trzeba szczególnie o nich pamiętać i postarać się, by nie zostali sami. Nie chodzi tu o jakieś wyjątkowe działania do podjęcia, ale po prostu o pamięć i obecność. Trzeba chorych odwiedzić, by nie czuli się opuszczeni i samotni. Co istotne również, jeśli mamy pomysł na to, żeby urozmaicić menu naszym bliskich podczas świąt w szpitalu, to warto skontaktować się z ich lekarzem i upewnić co do diety, jaka obowiązuje pacjenta. Ważna jest rozwaga, bo bywa, że niektóre pokarmy nie mogą być przyjmowane przez chorych ze względu na schorzenia, które im towarzyszą. Najważniejsze jest jednak, by o nich pamiętać i ich nie opuszczać – mówi Natalia Kasprowicz, psycholog Miedziowego Centrum Zdrowia – Nie chodzi o litość, ale o zwykłą życzliwość. Zadajmy sobie pytanie, jak my chcielibyśmy być traktowani w takiej sytuacji i postąpmy podobnie. Codzienność szpitalna dla chorego dzięki naszej obecności może być urozmaicona – podkreśla Natalia Kasprowicz.

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy wesołych świąt i możliwości ich spędzenia w domu, przy wigilijnym stole. Jeśli jednak ich bliscy muszą w tym czasie być w szpitalu, to idąc za słowami psycholog z MCZ, zachęcamy do poświęcenia czasu i uwagi chorym.