Jeśli listopad, to Wąsopad, czyli międzynarodowa akcja Movember, do której rokrocznie przyłącza się również Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie przygotowując specjalne oferty badań dla panów pod kątem profilaktyki raka prostaty. Od 4 listopada do 13 grudnia mężczyźni w placówkach MCZ mogą poddać się kontroli poziomu PSA w promocyjnej cenie zaledwie 23, 50 zł.

Miedziowe Centrum Zdrowia kolejny rok z rzędu zaprasza panów do skorzystania z promocji na badanie poziomu PSA. Od 4 listopada do 13 grudnia to badanie w laboratoriach MCZ na terenie Zagłębia Miedziowego kosztuje zaledwie 23,50 zł. Cena obejmuje pobranie i wykonanie analizy.

Czym jest PSA? To marker przerostu prostaty oznaczany we krwi, przydatny w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu raka prostaty. Z promocji mogą skorzystać mężczyźni po 50 roku życia. Akcja obejmuje też panów po 40 roku życia, u których w rodzinie były przypadki zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego, zwanego prostatą.

– Badanie polega na pobraniu próbki krwi żylnej. Kontroli powinien poddać się każdy mężczyzna po 50 roku życia, który powinien oznaczyć sobie antygen, będący białkiem, produkowanym przez gruczoł krokowy. Norma wynosi od 1 do 4 nanogramów na mililitr i zależy od wieku. Od 40 do 70 roku życia taka norma nieznacznie może być zwiększona. Wynik badania, nawet jeśli jest w normie, powinno skonsultować się z lekarzem klinicystą, który przeprowadzi jeszcze badanie urologiczne prostaty. Będzie to albo USG albo badanie per rectum, a w przypadkach koniecznych biopsja. Wówczas możemy mówić o komplecie badań kontrolnych gruczołu krokowego – wyjaśnia Elżbieta Lisiecka, specjalista analityki klinicznej, magister farmacji, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej MCZ.

Na badania można się rejestrować telefonicznie w dni robocze do godziny 18.00. Dla lubinian jest to numer telefonu 76/84 60 184. Mężczyźni z Głogowa zarezerwują swoje badanie pod numerem 76/72 76 745. Zaś legniczanie do dyspozycji mają numer 76/74 39 556.

Ci panowie, którzy zarejestrują się na badanie będą zgłaszać się w środy w godzinach od 11.00 do 13.00 i czwartki od 11.00 do 16.00 do laboratorium centralnego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej „MCZ” S.A. w Lubinie. W Przychodniach „MCZ” S.A. w Legnicy i Głogowie materiał do badania pobierany jest w laboratoriach w środy i czwartki w godzinach od 8.30 do 9.30.

Przypomnijmy, że listopad jest miesiącem, w którym mężczyźni na całym świeci symbolicznie zapuszczają wąsy, czym chcą zwrócić uwagę na konieczność poddania badaniom PSA. Nowotwór prostaty to czwarty na liści śmiertelnych raków.