Uwaga kierowcy – poranne i nocne trudne warunki jazdy spowodowane gęstą mgłą zobowiązują kierujących do używania odpowiedniego oświetlenia na drogach. Lubińscy policjanci przypominają o światłach przeciwmgłowych. Okazuje się, że wielu kierujących nie ma pojęcia, gdzie w ich samochodach należy włączyć światła przeciwmgłowe.

Jesień rządzi się swoimi prawami. Kierowcy o poranku i w nocy coraz częściej narzekają na gęstą mgłę. Warto pamiętać, że z myślą o własnym bezpieczeństwie i innych powinno się korzystać z odpowiedniego oświetlenia pojazdu w ruchu drogowym. Tym, którzy nie mają pojęcia, gdzie w samochodzie włącza się takie oświetlenie zalecamy wizytę w warsztacie samochodowym lub salonie. Tam na pewno uzyskają pomoc. Tymczasem pytamy lubińskiej policji, co grozi za nieprzestrzeganie przepisów w tym względzie.

Kierujący pojazdem silnikowym jest zobowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie, zaś poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania. Obowiązek używania świateł dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
Tylne oświetlenie jest już obowiązkowe i samochód bez takich żarówek nie powinien być dopuszczony do ruchu. Z tyłu może być tylko jedno światło, ale wtedy musi być zamontowane po lewej stronie. Należy tez zaznaczyć, że tego typu lampa musi być ulokowana na wysokości min. 25 cm od jezdni i nie wyżej niż 100 cm. Kierowca, który korzysta ze świateł niezgodnie z przepisami nie tylko utrudnia jazdę pozostałym uczestnikom ruchu. Jest też narażony na mandat oraz punkty karne. W sytuacji gdy kierujący nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności, grozi mu mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne. Natomiast jeśli zapomni je wyłączyć po wjechaniu w strefę rzadszej mgły, przewidziana kara wynosi 100 zł i również 2 punkty karne. To samo dotyczy nieprzepisowego używania przednich świateł przeciwmgłowych – tłumaczy Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.

Poprzedni artykułKiermasz niedrogich stroików nagrobnych wykonanych przez niepełnosprawnych – FOTO
Następny artykułUwaga utrudnienia w ruchu przy kładce