PiS bierze większość. Ze wstępnych danych wynika, że ta partia będzie miała sześciu przedstawicieli z naszego okręgu wyborczego. Trzy mandaty mogą przypaść Koalicji Obywatelskiej. Nawet dwa mandaty może otrzymać lewica, a jeden do PSL. Liczenie głosów trwa

Wszystko wskazuje na to, że do Sejmu wejdą Adam Lipiński, Elżbieta Witek, Marzena Machałek, Krzysztof Kubów, Wojciech Zubowski oraz Ewa Szymańska.

Krzysztof Kubów na 676 z 708 komisji wyborczych ma policzonych 23339 głosy. Najwięcej otrzymał w powiecie lubińskim ponad 14 tys. głosów, oraz w polkowickim – 4524. a także legnickim 1514 głosów.

Najlepszy wynik zgromadziła marszałek Elżbieta Witek – 44656, która głosy otrzymywała w całym okręgu, choć jednostkowo najwięcej w rodzinnym powiecie jaworskim – 8755.

Z powiatu lubińskiego o mandat posła ubiegał się Ryszard Zbrzyzny – zgromadził jak na razie niewiele ponad 4 tys. głosów, a wstępna symulacja podziału mandatów nie daje mu szans na objęcie poselskiego fotela. O posła zabiegał również starosta Adam Myrda, w powiecie lubińskim zebrał zaledwie 1900 głosów. Jego ogólny wynik jest jednak lepszy niż Zbrzyznego, ale ogólny wynik Bezpartyjnych i Samorządowców w przeciwieństwie do SLD jest o dużo za słaby na jakiekolwiek marzenia o Parlamencie.

Koalicja Obywatelska będzie miała 2-3 mandaty. Wywodzący się z KO lubinianin Piotr Borys zgromadził ponad 33 tys i raczej pewne jest, że z dotychczasowym partyjnym kolegą z Legnicy Robertem Kropiwnickim zasiądzie w poselskiej ławie. Ze wstępnego wyliczenia wynika też, że poselski mandat powinna objąć Zofia Czernow.

Do Senatu mieliśmy wybór spośród trzech osób. Z przedstawionych przez PKW wyników dotychczasowa senator Dorota Czudowska (PiS) nadal będzie senatorem. W całym okręgu otrzymała 86312 głosów. Kandydatka KO dotychczasowa poseł – Elżbieta Stępień, rozstanie się z Parlamentem. Zebrała 63682 głosów. Najmniejszym poparciem cieszył się Tymoteusz Myrda reprezentujący Koalicję Bezpartyjni i Samorządowcy – otrzymał 34948 głosów w wyborach do Senatu. Ten kandydat choć wywodzi się z Lubina w naszym powiecie otrzymał najmniejsze poparcie spośród kandydujących – 12390. Stępień w powiecie lubińskim zebrała 14316 głosów, a Czudowska – 23150 głosów.

Pytany o komentarz do wyborów minister Krzysztof Kubów zauważa że ostatnie cztery lata rządów Zjednoczonej Prawicy, to był dobry czas dla Polski.

Cieszę się z wyniku zarówno w skali kraju, jak i w okręgu. Ten wynik pokazuje, że 4 lata rządów PiS były dobrym czasem dla Polski. Cieszymy się z zaufania, którym obdarowali nas wyborcy na kolejne 4 lata. To będzie impuls do jeszcze cięższej pracy. Optymizmem napawa fakt, że w skali kraju PiS zyskało ponad 2 mln wyborców. Cieszę się też z dużej frekwencji, która wyniosła powyżej 60%. To pokazuje, że mamy społeczeństwo coraz bardziej dojrzałe. Pierwsza szóstka, która startowała została, jeśli chodzi o parlamentarzystów z naszego regionu z PiS. Pytanie, jak się porozkładają mandaty, pozostałych ugrupowań. Spływają jeszcze ostateczne wyniki. Zostało chyba 5% komisji, z których spływają wyniki – mówił Krzysztof Kubów – Lubin to dla mnie ponad 9  282 głosy. W całym powiecie moja osoba otrzymała 14 tys. głosów, co jest chyba rekordem, jeśli chodzi o poparcie w powiecie dla jednego kandydata.  Dzięki temu czuję się takim prawdziwym reprezentantem mieszkańców naszego miasta – dodawał Krzysztof Kubów, który na liście PiS startował z 4 miejsca.

PSL w okręgu legnicko – jeleniogórskim może pochwalić się jednym mandatem, który zdobył Stanisław Żuk. Lewicę reprezentować będą Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Robert Obaz.

W kraju policzono już głosy do Sejmu z 93,93% komisji wyborczych. PiS otrzymał w nich 44,38 proc poparcia, KO – 26,77 proc., SLD 12,34 proc., PSL – 8.63 proc., Konfederacja Wolność i Niepodległość. 6,76 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego. Wśród nich są również Bezpartyjni i Samorządowcy z wynikiem – 0,73 proc.

 

Poprzedni artykułDebiutanci na 226 biegu parkrun – foto
Następny artykułKoalicja Obywatelska z trzema mandatami. Borys dziękuje za poparcie