Sytuacja w szpitalu na Bema jest stabilna – zapewnia dyrektor lubińskiego Sanepidu. Przypomnijmy – chodziło o obecność groźnej bakterii na dwóch oddziałach tej placówki. W związku z zarażeniem pacjentów i nosicielstwem bakterii Klebsiella pneumoniae wstrzymano wypisy, przyjęcia i odwiedziny.

Opinię publiczną o obecności bakterii Klebsiella pneumoniae na dwóch oddziałach szpitala przy ulicy Bema poinformowali pracownicy. Z chwilą wykrycia groźnej bakterii wstrzymano wypisy pacjentów, nowe przyjęcia i odwiedziny. Wprowadzono natychmiast wszystkie procedury, które są niezbędne w takich przypadkach. Rękę na pulsie trzyma do dziś lubiński Sanepid.

– Sytuacja w zakresie szpitala RCZ i jego dwóch oddziałów jest stabilna. Co to znaczy? Na oddziale chirurgii ogólnej od 10 września są wznowione przyjęcia pacjentów z zabiegami planowymi. Pozostaje tam jeszcze dwóch pacjentów, którzy byli wcześniej przyjęci, jeszcze przed 3 września, gdy zapadła decyzja o tym, żeby zamknąć oddziały, ale są oni ujemni, czyli nie są nosicielami bakterii Klebsiella pneumoniae MBL. Jeżeli chodzi o oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest tam obecnie hospitalizowanych 7 osób. Oddział w dalszym ciągu jest zamknięty i nie ma tam przyjęć. Jest tam jedna osoba chora a cztery są nosicielami bakterii. Dwie osoby po podwójnych badaniach i potwierdziliśmy brak nosicielstwa. Już dwukrotnie pobrano próby czystościowe na obu oddziałach. Był wymazy z powierzchni, sprzętu itd. Wszystkie są na szczęście ujemne. – mówi Janina Szelągowska dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lubinie.

Lubiński Sanepid będzie prowadził badania nadal, ale co podkreśla dyrektor tej instytucji, u pacjentów nosicielstwo może utrzymywać się nawet do roku. Mogą oni zostać wypisani ze szpitala z odpowiednimi zaleceniami, jeśli ich ogólny stan zdrowia na to pozwoli.

Wyniki kolejnych prób czystościowych i badań pacjentów powinny być znane najpóźniej w poniedziałek popołudniu. Wówczas można udzielać kolejnych świeżych informacji na temat sytuacji w lubińskim szpitalu RCZ przy Bema.

Poprzedni artykułLubinianin przepłynie Bałtyk kajakiem. Tak chce pomóc dzieciom z cukrzycą – FOTO
Następny artykułO „Żelaznym Moście” w gronie międzynarodowych ekspertów