ZG Rudna obchodzi w tym roku 45 – lecie. W związku z tym jubileuszem w CK Muza w Lubinie odbyła się uroczysta akademia. Odznaczono ponad 40 pracowników oddziału. W wydarzeniu brali udział pracownicy kopalni, byli dyrektorzy oddziału, zarząd KGHM Polska Miedź, przedstawiciele innych oddziałów i spółek z grupy kapitałowej, duchowni oraz samorządowcy i parlamentarzyści. Ministerstwo Energii reprezentował sekretarz stanu, Krzysztof Kubów.

W CK Muza w Lubinie przed południem rozpoczęły się obchody 45 – lecia Zakładów Górniczych Rudna. Były mundury galowe, orkiestra, sztandary i hymn górniczy.

Gdy 45 lat temu dyrektor naczelny ówczesnego Kombinatu Górniczo – Hutniczego Miedzi wydał zarządzenie, na mocy którego Zakłady Górnicze Rudna w budowie zostały przekształcone w zakłady eksploatacyjne 17 lipca 1974 roku Rudna stała się oficjalnie kopalnią miedzi. Dziś, szczególnie podczas takich uroczystości jak ta, pamiętamy o naszych początkach. Tradycja i historia, o którą tak dbamy w KGHM Polska Miedź S.A., pozwala nam na budowanie silnej pozycji spółki na solidnych fundamentach – mówił Marek Świder, dyrektor naczelny ZG Rudna.

Kopalnia Rudna to już trzy pokolenia, które na nią pracują. To kawał czasu. To energia, praca i siła trzech pokoleń. Dzięki temu ta kopalnia funkcjonuje i jest jedną z największych kopalni podziemnych miedzi w świecie, ale to nie jest tak, że to wszystko przychodzi bez kosztów. To praca, trud, znój, zmiany, doświadczenia, uczenie się, ale też niestety krew.  Tych, którzy oddali tę krew uczciliśmy na początku minutą ciszy – mówił podczas swojego wystąpienia Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

W akademii wzięło udział wielu zaproszonych gości, a wśród nich sekretarz stanu Ministerstwa Energii , Krzysztof Kubów.

– 45 lat pięknej historii. warto podkreślić, że to jedna  z największych kopalni głębinowych na świecie z której pochodzi 11,5 mln ton urobku rocznie  o średniej zawartości 1,66 % miedzi. To dobra kopalnia i bardzo dobrze rozwijająca się. Najcenniejsze są w niej zasoby ludzkie. To wszystko tworzyli przez 45 lat odważni, zaangażowani  pracownicy tej kopalni. Dzięki temu ten zakład mógł się rozwijać – mówił Krzysztof Kubów, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Poprzedni artykułPijany wiózł dwoje dzieci. Wjechał do rowu – FILM
Następny artykułDołowcy rozegrali turniej. Najlepsi górnicy – piłkarze są z SG – FOTO.