Jest wdową, sama wychowuje dwójkę niepełnosprawnych dzieci. Ma skromne dochody i brak perspektyw na lepszą przyszłość. Dziś ze łzami w oczach dziękuje pracownikom KGHM, którzy w ramach wolontariatu remontują jej mieszkanie. Lada chwila kobieta i jej rodzina wrócą do zupełnie odnowionego lokalu. Nie koniec na tym – działacze HDK Maltański Legion, wolontariusze postarali się o bezpłatny tygodniowy urlop dla Grażyny Kamińskiej i jej dzieci nad morzem.

Od początku sierpnia wolontariusze KGHM związani głównie z HDK Maltański Legion bezpłatnie, poświęcając swój wolny czas po pracy remontują mieszkanie przy ul. Elektrycznej w Głogowie. Materiały budowlane niezbędne do remontu zapewnia spółka KGHM. Jak to się stało? W imieniu Grażyny Kamińskiej do miedziowej spółki o pomoc zwrócił się Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej w Głogowie. Wstępnie mówiło się tylko o pomalowaniu mieszkania. Okazało się, że lokal znajdujący się w starym budownictwie wymaga gruntownego odnowienia. Pracowników KGHM nie trzeba długo namawiać do pomocy. Dziś rotacyjnie w mieszkaniu pracuje blisko 20 osób. Jedni wchodzą po pracy, inni wychodzą, by zjechać do kopalni. Mają siły, odpowiednią wiedzę, ale co najważniejsze chęci.

Nie jest nas trudno zachęcić do pomocy innym. To nie jest pierwsza akacja. W naszej pracy dobre jest to, że wiemy jak pracujemy i kiedy. Możemy sobie zaplanować kiedy mamy czas, by zrobić coś dla innych – mówi Marcin Burda, wolontariusz KGHM, członek HDK Maltański Legion, pracownik KGHM. Wolontariusze zapewniają, że remont u głogowianki, to dla nich też pewnego rodzaju forma odpoczynku. – To aktywne spędzanie czasu z myślą, że komuś pomagamy , a chyba nie ma nic lepszego – mówi Burda.

Pani Kamińska pytana o wrażenia ze łzami w oczach mówi, że sama nigdy nie dałaby rady zrobić takiego remontu, ani fizycznie, ani finansowo. Jej 44 – letnia córka ma czterokończynowe porażenie mózgowe, dodatkowo jest teraz obciążona chorobą kości biodra, które jest nieoperacyjne. Syn jest niepełnosprawny umysłowo. Oboje w stopniu znacznym. 

Ja już teraz jestem szczęśliwa, jak patrzę do czego ja wrócę. Bardzo dziękuję tym wszystkim panom i KGHM za pomoc. Ślicznie dziękuję, jestem bardzo, bardzo wdzięczna. Nigdy bym sama nie była w stanie tego roku. Dużo pieniędzy oddaję na rehabilitację córki – mówiła nam prze łzy pani Grażyna.

Działacze HDK Maltański Legion postarali się też o wypoczynek dla rodziny Kamińskich. Znaleźli przedsiębiorcę, Rafała Herona, który nieodpłatnie udostępni pani Kamińskiej i jej dzieciom apartament nad morzem w Rowach. Dzięki temu we wrześniu głogowianka i jej niepełnosprawne dzieci spędzą tydzień na urlopie.