W I LO w Lubinie miała miejsce olimpiada wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Konkurs był podsumowaniem rocznych szkoleń, jakie prowadzone był w 11 szkołach na terenie powiatu lubińskiego. Realizatorem projektu było Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie we współpracy ze Starostwem Powiatowym.

W roku szkolnym 2018/2019 na terenie 11 szkół średnich powiatu lubińskiego odbywały się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Cykl zdobywania wiedzy zakończył się olimpiadą, która miała miejsce 11 czerwca 2019 w I LO w Lubinie.

– Dziś trzeba się wykazać wiedzą z pierwszej pomocy mówiła Wiktoria Buczyńska z III LO w Lubinie. Trzeba ją zastosować zarówno w praktyce, jak i na teście pisemnym. Mieliśmy kursy od początku roku szkolnego. Jestem pewna, że teraz każdy z nas jest w stanie udzielić pierwszej pomocy. Dziś dostaliśmy arkusz z pytaniami i różnymi odpowiedziami. Musieliśmy wybrać poprawną. I część teoretyczna i praktyczna dotyczyła tej samej treści. Na wykonanie zadań praktycznych mieliśmy określony czas. Jestem z siebie i swojej grupy dumna – mówiła Wiktoria, z zespołu, który zając II miejsce. Pierwsze miejsca zajęli uczniowie I LO, zaś trzecie trafiło do ZS 1 w Lubinie.

– Miałem tę przyjemność, że większość tych uczniów szkoliłem w trakcie kursu.. Tym bardziej jest mi miło, że pierwsze miejsce zdobył zespół szkolony właśnie przeze mnie – mówił Tomasz Wyciszkiewicz, ratownik medyczny i sędzia olimpiady, który w trakcie roku szkolnego szkolił młodzież w szkołach biorących udział w projekcie. Jak mówił Tomasz Wyciszkiewicz, im wcześniej zaczyna się zdobywanie wiedzy w tym kierunku, tym szybciej zaczyna to procentować. – Widzimy dobry trend, że młodzież bardzo chce się uczyć pierwszej pomocy. Widzimy to po tym, jak uczestniczą w naszych zajęciach – dodawał ratownik.

MCKK prowadzi te kursy w szkołach na zasadzie współpracy ze Starostwem Powiatowym od 2015 roku.

fot. Tomasz Wyciszkiewicz , Marzena M. Machniak

Poprzedni artykułEmocjonujące show The Young Americans – FOTO
Następny artykułWygrali batalię o pociągi na wsiach?