Jak zdobywać finanse dla samorządów? Jakie są programy i narzędzia zarówno krajowe, jak i zagraniczne, dzięki którym w gminach łatwiej realizować zadania? Na czym powinna polegać dobra współpraca samorządów z przedsiębiorstwami? Na te i wiele innych pytań udzielano odpowiedzi podczas konferencji przygotowanej przez KGHM i Związek Pracodawców Polska Miedź. Spotkanie odbyło się w legnickiej PWSZ.Była to też okazja do powitania w sieci Miast Przyjaznych Rodzinie Polkowic,Głogowa i Legnicy.

Przedstawiciele samorządów z powiatów Zagłębia Miedziowego mieli niecodzienną okazję wysłuchania dobrych rad w ramach konferencji “Finanse na rozwój Jednostek Samorządu Terytorialnego w kontekście współpracy z pracodawcami”. Na spotkanie zaprosił ich Związek Pracodawców Polska Miedź i KGHM Polska Miedź S.A.  Konferencję zorganizowano w PWSZ w Legnicy.

Pierwszy temat to finanse, które są szczególnie ważne dla  wypełniania celów samorządów. Będziemy o nich dziś dużo mówić. Będzie o źródłach finansowania, o zmianach w prawie finansowym. Warto byśmy mieli coraz większą wiedzę i świadomość skąd czerpać pieniądze i jak dobrze nimi gospodarować. Druga część spotkania to równie ważna dla mnie jako przedstawiciela Fundacji KGHM, czyli wszystko, co się wiąże z działaniami społecznymi, tymi, które są ważne dla rodzin w Zagłębiu Miedziowym. Dziś będzie ważne wydarzenie, bo kilka z naszych miast przystąpi do Europejskiej Sieci Miast Przyjaznych Rodzinie. Jest to wyraz szczególnego uznania dla działań, które będą się działy po to, by wspierać te wartości, które są szczególnie istotne dla młodzieży, dla całych rodzin i dla rodziców – mówiła Lidia Marcinkowska – Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji KGHM Polska Miedź.

– Mówimy o działaniach na rzecz poprawy świadomości pozyskiwania funduszy na  projekty samorządowe. To już trzecie spotkanie Związku Pracodawców Polska Miedź, przedstawicieli KGHM Polska Miedź  oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, a także świata nauki. Korzystamy z pomocy naukowców, którzy specjalizują się w tematyce finansów. Wśród naszych prelegentów jest profesor Elżbieta Chojna Duch. Mamy przedstawicieli Funduszy Europejskich. Będą pokazywali możliwości pozyskania pieniędzy na projekty infrastrukturalne. To ważna misja naszego związku, by umożliwiać samorządowcom pozyskiwanie takiej wiedzy – dodawała Beata Staszków, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź. 

Podczas konferencji prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki i zastępca prezydenta Legnicy Krzysztof Duszkiewicz z rąk prezydent Europejskiej  Konfederacji ELFAC odebrali listy wskazujące na przynależność tych trzech miast do Sieci Miast Przyjaznych Rodzinie.

To jest rewolucja, która promuje prorodzinną politykę, która powinna zostać ustawiona w głównym nurcie i promować taką politykę w miastach. To oznacza że miasta takie są proszone do przedstawienia praktyk promujących dobrobyt rodzin. To nie tylko przedszkola, ale też parkingi dla matek, miejsca do karmienia i przewijania dzieci, czyli wszystko, by sprzyjać rodzinom. Współpraca z KGHM w takich kwestiach to fundamentalna sprawa. Tak duża firma, jak ta, pomaga  zmienić środowisko, filozofię  i warunki rodzin w miastach – mówiła Maria Regina Maroncelli prezydent Europejskiej  Konfederacji ELFAC.

Jako samorządy Zagłębia Miedziowego dużo robimy dla mieszkańców i dla rodzin, ale bycie w Sieci Miast Przyjaznych Rodzinie spowoduje, że te kontakty pozwolą poznać dobre wzorce, jak inne miasta wspierają rodziny. Będziemy mogli wymieniać te informacje między sobą. Będzie to nie tylko wśród najbliższych miast, miast Polski, ale też miast Europy. Będzie można na ten temat dyskutować, zaczerpywać dobre praktyki, a może ktoś w będzie chciał nasze pomysły adoptować na rzecz swoich potrzeb –  dodawał Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Poprzedni artykułBieg z Krecikiem. Są jeszcze miejsca
Następny artykułStrażakom za ofiarną i trudną służbę – FOTO