Choroby trzustki i wątroby, diagnozowanie i metody leczenia to główne zagadnienia podejmowane podczas konferencji naukowo – szkoleniowej przygotowanej przez Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie w sobotę 23 marca 2019 w CK Muza. Wśród wykładowców obecni byli najlepsi eksperci z dziedziny gastroenterologii. Spotkanie dedykowano głównie lekarzom z Zagłębia Miedziowego, ale wśród uczestników byli goście z całego Dolnego Śląska, województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

Miedziowe Centrum Zdrowia przy współpracy z Katedrą Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Dolnośląskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii zaprosili blisko 100 osób na konferencję naukowo – szkoleniową z zakresu gastroenterologii. Do Lubina przyjechali najwięksi eksperci w tej dziedzinie. Słuchali ich głównie lekarze z Dolnego Śląska, ale też odleglejszych zakątków.

W tym roku są wykładowcy z Warszawy, Lublina, Łodzi, Katowic i Wrocławia. I jeszcze jakoś warto wygładzić to zdanie z asystentami. Tym razem są to przede wszystkim guzy trzustki i choroby wątroby. Nie tylko ważna jest wiedza, którą tu zdobywamy, ale też kontakty. Istotne jest by wiedzieć gdzie są środki referencyjne, w którym momencie prosić innych o pomoc. Kluczowe są nasze kontakty z innymi klinikami nie tylko wrocławskimi, ale też warszawskimi czy katowickimi. Przesyłamy tam szczególnych pacjentów, wybranych i można powiedzieć trudnych – mówił podczas konferencji Marek Ścieszka, ordynator oddziału gastroenterologii szpitala MCZ i wiceprezes zarządu ds. medycznych.

W konferencjach organizowanych przez MCZ biorę udział zawsze z przyjemnością. Takie konferencje są potrzebne. Zebranie wszystkich specjalistów w jednym miejscu, gdzie mogą przyjść lekarze i wziąć w tym udział bezpłatnie jest ogromnie ważne z dydaktycznego punktu widzenia. To, o czym dziś mówiłam to autoimmunologiczne zapalenie trzustki, rzadka choroba i często źle rozpoznawana więc na pewno należy przyłożyć starań, byśmy tym pacjentom mogli pomóc. To jednocześnie choroba, która w przeciwieństwie do wielu innych chorób trzustki może być dobrze leczona pod warunkiem, że jest rozpoznana. Jeżeli chodzi o choroby wątroby to one stają się coraz bardziej powszechne. O chorobach trzustki też mówimy coraz więcej. Staramy się to troszkę odmitologizować. Nie każdy chory na zapalenie trzustki to alkoholik. – mówiła Grażyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i prezes Polskiego Klubu Trzustkowego z Warszawy.

– Dla nas, gastroenterologów to bardzo ważne zagadnienia. Tegoroczna tematyka jest bardzo trudna, bo choroby wątroby i trzustki są trudno rozpoznawalne. Słuchaczami na tej konferencji są nie tylko gastroenterolodzy, ale jest ona też kierowana do lekarzy rodzinnych, którzy bezpośrednio zajmują się pacjentami. Korzystamy z obecności wysokiej klasy ekspertów z dziedziny gastroenterologii i hepatologii w Polsce. Pytamy i dyskutujemy. – mówiła Elżbieta Poniewierka, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, i zarazem konsultant wojewódzki ds. gastroenterologii.

Wśród wykładów jakich mieli okazję posłuchać uczestnicy były m.in. : „Nowości w diagnostyce i leczeniu raka trzustki” autorstwa prof. dr hab. n. med. Jarosława Reguły, „Endoskopia w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki – porady praktyczne: Kogo? Jak? Kiedy?” doktora n. med. Romana Kaczora czy „Leczenie żywieniowe w chorobach trzustki” prezentowany przez dr n. med. Katarzynę Neubauer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę