Miedziowe Centrum Zdrowia wraz z partnerami realizującymi projekt prozdrowotny „Słodka Julka” zostali laureatami I nagrody Inspiracje 2018 w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowia”. Nagrody wręczano podczas uroczystej Gali w Katowicach 7 marca 2019.

Miedziowe Centrum Zdrowia S.A., OZPN Legnica i Fundacja Samodzielne.pl zrealizowali w 14 miejscowościach w Zagłębiu Miedziowym na przełomie września i listopada 2018 kampanię edukacyjno – profilaktyczną „Słodka Julka”. Wzięło w niej udział ok. 7000 dzieci i 500 nauczycieli. Projekt „Słodka Julka” dotyczył profilaktyki i edukacji w kierunku wczesnego wykrywania cukrzycy u dzieci. Pomysł zrealizowano dzięki wsparciu m. in. Fundacji KGHM Polska Miedź, wolontariuszom KGHM, firmy PHU Lubinpex, wielu samorządów na terenie których odbywały się kolejne odsłony akcji.

Działania te zwróciły uwagę Ministerstwa Edukacji Narodowej, szkół i samorządów z całej Polski. „Słodka Julka” została okrzyknięta najlepszym projektem w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowia” w konkursie Inspiracje 2018 organizowanym w kraju po raz drugi. 7 marca 2019 w Katowicach zarząd Miedziowego Centrum Zdrowia w towarzystwie współrealizatorów projektu odebrał nagrodę.

Pomysł na projekt „Słodka Julka” zrodził się z prawdziwej historii 8 – latki, pochodzącej z Warmątowic Sienkiewiczowskich, która choruje na cukrzycę. Ona i jej mama wiedzą o cukrzycy dzieliły się z najbliższym otoczeniem. – Skoro ta mała dziewczynka wraz ze swoją mamą potrafiła to zrobić, to my postanowiliśmy, że zrobimy to w innych szkołach i spróbujemy dotrzeć do pozostałych dzieci w obrębie Zagłębia Miedziowego – mówi Waldemar Sułek, wiceprezes zarządu MCZ S.A.

Tak też się stało. Projekt trafił do 14 miejscowości Zagłębia Miedziowego i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dziś ma szansę posłużyć innym jednostkom w kraju za przykład.

Nie będziemy realizować następnego etapu. Mamy zapewnienia Minister Edukacji Narodowej, że postara się realizować ten projekt poprzez jednostki oświatowe w całej Polsce. Poprowadziliśmy go tylko w Zagłębiu Miedziowym i chyba na tym poprzestaniemy. Wyrażamy zgodę na realizację tego projektu w Polsce i chcielibyśmy, by inne podmioty też w to się zaangażowały – dodawał prezes Waldemar Sułek.

Miedziowe Centrum Zdrowia nie poprzestaje na działaniach prozdrowotnych skierowanych do dzieci. – Kolejnym pomysłem są badania przeprowadzane też na dzieciach przy współpracy z inną spółką z grupy kapitałowej – z Interferiami. W obiektach Interferii podczas obozów sportowych będziemy prowadzić działania w zakresie profilaktyki związanej z wadami serca i układem krążenia – informuje Waldemar Sułek.

Nagroda Inspiracje 2018 wpisuje się w ogólnopolski program „Bezpieczny Szpital Przyszłości”. Miedziowe Centrum Zdrowia otrzymało ten laur również rok wcześniej za zastosowanie w szpitalu elementów z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. W tym roku w finale MCZ pokonał szpitale z Zakopanego, Tuchowa, Gdańska, oraz z Łodzi.

Poprzedni artykułNowy kierunek kształcenia górników
Następny artykułMarsz protestacyjny młodzieży i nauczycieli ZS 2