Kolejny 193 bieg parkrun w Lubinie w którym wzięło udział ponad 30 osób za nami.. Tym razem chcemy przybliżyć co to jest parkrun i czym wyróżnia się spośród innych inicjatyw dostępnych dla biegaczy.

Biegi parkrun to największa, cykliczna inicjatywa biegowa, w ramach której organizowane są dostępne dla każdego, bezpłatne biegi na dystansie 5 km. Obecnie biegi parkrun organizowane są w kilkunastu krajach świata, w tym w Polsce, w ponad 800 lokalizacjach i skupiają na chwilę obecną ponad 3 miliony biegaczy amatorów. Biegi parkrun zostały powołane do życia w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii ale również poza jej granicami. To cykliczne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowane w każdą sobotę o godz. 9.00 przez cały rok. Swój fenomen i rosnącą popularność zawdzięcza szerokiej formule umożliwiającej udział w biegach każdego bez względu na stopień zaawansowania, czy też kondycję. W zależności od potrzeb oraz celów poszczególnych uczestników parkrun stanowić może uzupełnienie treningu, możliwość poprawy kondycji lub okazję do rozpoczęcia biegowej przygody.
 
Celem parkrun jest zachęcenie jak największej liczby osób bez względu na płeć, wiek, stopień sprawności, czy też światopogląd do regularnego uprawiania aktywności fizycznej, a poprzez to poprawy zdrowia i kondycji fizycznej oraz psychicznej. Powyższy cel parkrun realizuje poprzez organizację cyklicznych, bezpłatnych i ogólnodostępnych biegów na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowanych w każdą sobotę o godz. 9.00. Nadrzędnym celem jest dążenie do poprawy zdrowia oraz kondycji fizycznej i psychicznej naszych uczestników, Każdy uczestnik ma prawo do wolności i nie może podlegać jakiejkolwiek dyskryminacji bez względu na płeć, rasę, wiek, stopień sprawności, wyznanie, orientację seksualną, czy też status ekonomiczno-społeczny. To oddolną inicjatywa promująca wolontariat, zaangażowanie i rozwój społeczności lokalnych oraz integrację społeczną dbającą o bezpieczeństwo naszych uczestników, w tym w szczególności dzieci.
 
Organizując parkrun w Lubinie zakładałem frekwencję w granicach około 20 osób – mówi założyciel biegów  parkrun w Lubinie Andrzej Sowa. Na dzień dzisiejszy frekwencja wynosi średni 38 osób. W miarę jedzenia jak mówią apetyt rośnie. Zastanawiamy się jak zachęcić mieszkańców Lubina i okolic do uczestnictwa w tej tak ważnej dla zdrowia inicjatywie. Mamy szkołę sportową, tyle młodzieży, nauczycieli wychowania fizycznego, seniorów na których czekamy, bo czym wcześniej zaczniemy dbać o zdrowie tym lepiej. A już za tydzień bieg karnawałowy – na wesoło.
Poprzedni artykułUszkodzenie nawierzchni na S3 – jest ograniczenie, będzie naprawa
Następny artykułBezpieczna Kobieta po raz dziesiąty. Trwają zapisy na bezpłatny kurs samoobrony