Stracili pieniądze, bo myśleli, że pomagają koleżance. Wpłacona kwota trafiła do oszusta, który włamał się na konto społecznościowe znajomej. Policja apeluje o ostrożność i radzi, by podobne prośby od znajomych weryfikować dzwoniąc do osób, które proszą o pomoc finansową. 

Oszuści nie śpią i wyszukują coraz to nowsze metody swojej przestępczej działalności. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek powiatu lubińskiego, na której konto na portalu społecznościowym włamał się nieznany sprawca i za pomocą aplikacji do wysyłania wiadomości, wysyłał informacje do jej znajomych. Podał numer konta bankowego z prośbą o wpłacanie pieniędzy. Niestety kilka osób przelało pieniądze, będąc przekonanym, że pomagają koleżance. Zostali oszukani. Lubińscy policjanci apelują o ostrożność i stosowanie ograniczonego zaufania, aby nie stracić swoich pieniędzy i nie dać się oszukać.

Internet otwiera przed oszustami nowe możliwości dla ich przestępczego procederu. Próbują na każdym kroku wzbogacić się na cudzej krzywdzie. Oszuści nie zapominają o tym, że postępująca cyfryzacja to dla nich okazja do upolowania ofiary. W myśl przysłowia „przezorny zawsze ubezpieczony”, nie dawajmy oszustom wzbogacić się naszym kosztem.

Lubińscy policjanci przyjęli kilka zgłoszeń dotyczących wyłudzenia pieniędzy za pomocą Internetu. Ofiarą oszustów padła jedna z mieszkanek powiatu lubińskiego. Nieznana osoba przełamując elektroniczne zabezpieczenia, włamała się na konto portalu społecznościowego kobiety. Podszywając się pod nią, nieznany sprawca napisał i wysłał wiadomość do jej znajomych, podając numer konta bankowego z prośbą o wpłacanie pieniędzy. Oczywiście z wymyśloną historyjką, na co zbierane są pieniądze.

Kilku znajomych kobiety myśląc, że pomagają koleżance i że to właśnie od niej przyszła informacja, wpłacili pieniądze na podane w wiadomości konto. Niestety, pieniądze trafiły w ręce oszustów.

Policjanci apelują o ostrożność w każdym przypadku przekazywania jakiejkolwiek sumy pieniędzy. Jeżeli dostajemy wiadomość z prośbą o wpłacenie środków na konto bankowe, warto zadzwonić do osoby, od której informacja wpłynęła i ją potwierdzić. Weryfikujmy wszystkie informacje.

Pamiętajmy, aby bezwzględnie zgłaszać wszystkie przypadki oszustw. Policjanci muszą mieć wiedzę na temat tych zdarzeń, aby łączyć je ze sobą i skutecznie ścigać ich sprawców. Niestety, często nie są one zgłaszane. Wszystko przez wstyd, że daliśmy się przez kogoś nabrać. Oszustwo: Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

inf. asp. szt. Sylwia Serafin KPP Lubin