Zimowa tura egzaminów w kwalifikacji M11 górnik eksploatacji podziemnej zakończony. Tym razem przystąpiło do niego 12 osób. Sprawdzanie wiedzy było zwieńczeniem 100 godzinnego kursu, który miał miejsce w MCKK w Lubinie. Egzamin w wyrobisku górniczym bazy szkoleniowej MCKK prowadzili przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Wrocławia. 

Najpierw teoria, potem praktyka – tak wygląda egzamin, którego zdanie pozwala kursantom zdobyć kwalifikacje w  zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. w Tym tygodniu przystąpiło do niego 12 osób, większość z nich jest związana z KGHM i grupą kapitałową Polskiej Miedzi.

– Pozwoli mi to podnieść kwalifikacje. Dużo nauczyłem się o geologii czy prowadzeniu eksploatacji złóż. Mam już uprawnienia operatorskie na wszelkiego rodzaju maszyny “Ł” więc ten kurs też mi się przyda –  mówił Mariusz Dryja, przemkowianin, pracownik G -25 z ZG Rudna. 

Egzamin prowadzili przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

Ten egzamin to zwieńczenie nauki. Obecni tu podejmą dziś egzamin praktyczny i będą musieli  wykonać zadania w sztolni ćwiczebnej, pokazać swoje umiejętności w zakresie tego, co ich naprawdę będzie czekało w przyszłej pracy. Egzamin trwa 120 minut. Zadania są losowane. Uprawnienia pozwalają na podjęcie pracy w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. To państwowy egzamin, a kwalifikacje są ważne w całej Polsce – mówił Marcin Broniarz, egzaminator w kwalifikacji M-11.

Egzamin zdaje też młodzież, która uczęszcza do szkoły MCKK. Robią to w sesji letniej, zaś zimą do sprawdzenia wiedzy przystępują dorośli. Ci, którzy nie pracowali nigdy w kopalni muszą skończyć kurs minimum 660 godzin. Zaś ci, którzy pracowali w niej przynajmniej 2 lata przechodzą kurs 100 godzin.

Młodzież, by zostać górnikiem potrzebuje skończyć 3 – letnią szkołę dzienną zawodową lub technikum. Jeżeli ktoś z dorosłych chce wziąć udział w sesji egzaminacyjnej letniej, wtedy, gdy robi to młodzież, musi zgłosić się do nas z półrocznym wyprzedzeniem, czyli do końca stycznia. To więc ostatnie chwile, by się na to zdecydować. Jeśli zaś chodzi o młodzież, to zapraszamy ich w czasie rekrutacji, czyli w czerwcu – mówiła Monika Gazda, wiceprezes zarządu MCKK w Lubinie.

Wyniki egzaminu styczniowego znane będą w marcu. 

 

Poprzedni artykułOdnaleziono poszukiwanego górnika. Żyje
Następny artykułPoszukiwani za kradzieże. Policja publikuje wizerunki