Operacja zaćmy to zabieg trwający 10 minut. Jeszcze rok temu trzeba było na termin tej operacji długo oczekiwać. Okuliści z oddziału w szpitalu MCZ w Lubinie starali się skrócić kolejki. Pomógł im w tym NFZ, który na zabiegi zaćmy przeznaczył więcej pieniędzy. Dziś w lubińskim MCZ kolejek już nie ma. Stało się tak dzięki dodatkowej sali operacyjnej i nowemu urządzeniu, którymi od teraz dysponuje oddział okulistyczny MCZ.

Jeszcze w kwietniu 2017 roku oddział okulistyczny MCZ operował zaćmę u zaledwie 50 osób. W lutym 2018 liczby podniosły się czterokrotnie. Okuliści wykonywali zabieg już u 200 pacjentów miesięcznie. Miesiąc temu było to już 250 osób a dziś lekarze mają nadzieję, że liczby te sięgną 300 operacji, a to wszystko za sprawą nie tylko ich doświadczenia, ale też nowej sali operacyjnej i najnowszego na rynku sprzętu.

– Od kilkunastu dni mamy kolejny najnowszy aparat do fakoemulsyfikacji. Już nie ma nowszego w tej chwili. Świetnie sobie radzi z zaćmami typowymi, a jeszcze lepiej z zaćmami bardzo twardymi – zapewnia Jacek Galas, ordynator oddziału okulistycznego szpitala MCZ w Lubinie. Dzięki nowej sali operacyjnej będzie można równolegle wykonywać kilka zabiegów.

Jak dodaje doktor Jacek Galas, obecnie pacjenci są rejestrowani na luty 2019. Żeby ustalić termin zabiegu wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 887 869 856 w godzinach od 10:30 do 14:00. Jest to numer przeznaczony tylko dla pacjentów chcących poddać się operacji zaćmy, posiadających skierowanie od lekarza okulisty lub ogólnego.

– Wszystkie inne, potrzebne badania, jak obliczanie soczewek czy badania lekarza anestezjologa robimy we własnym zakresie w ramach operacji zaćmy. W tej chwili pacjent dwie godziny po zabiegu opuszcza nasz oddział. Na drugi dzień zapraszamy go na wizytę kontrolną, a kolejna wizyta jest za dwa tygodnie. Nie trzeba żadnego skierowania. Pacjenci wychodząc z oddziału mają umówiony termin, godzinę i miejsce tej wizyty – tłumaczy doktor Jacek Galas.

Nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że na operację zaćmy na oddziale okulistycznym szpitala MCZ w Lubinie może zgłosić się każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Poprzedni artykułOświadczenie KGHM
Następny artykułNowa oferta produktów lokalnych w Krainie Łęgów Odrzańskich