Nowoczesna dyspozytornia – Control Room w ZG Lubin pozwala na przeniesienie zarządzania procesami produkcyjnymi spod ziemi na powierzchnię. To centrum monitoringu i sterowania na poziomie światowym. Dowodzenie kopalnią z jednego miejsca na powierzchni pozwala nie tylko kierować wszelkimi procesami związanymi z produkcją, ale zadbać też o bezpieczeństwo załogi i podnieść efektywność produkcji. W razie zagrożenia nowoczesne rozwiązania umożliwią błyskawiczną reakcję.

Kopalnia Lubin zaprezentowała nowo otwarty Control Room, czyli dyspozytornię, która łączy funkcje wszystkich dyspozytorni w jednym miejscu. Jest to centrum dowodzenia, w którym można obserwować i zarządzać różnymi systemami wspierającymi funkcjonowanie kopalni. Z jednej strony to obserwacja, diagnoza, dowodzenie, ale też możliwość natychmiastowej reakcji w sytuacjach zagrożenia czy awarii.

– Kopalnia Lubin zyskuje drugą młodość dzięki wprowadzanym nowym technologiom. Nasze Inwestycyjne w systemy 4.0 nie są przypadkowe. Nowoczesność jest niezbędna dla stabilnego rozwoju i przyszłości Polskiej Miedzi. W naszej strategii stawiamy na e-przemysł, dlatego w zakładach produkcyjnych KGHM wdrażamy najnowsze rozwiązania, które usprawniają zarządzanie, a w efekcie podnoszą efektywność całej firmy. Pod tym względem możemy się ścigać ze światem – mówił na otwarciu nowoczesnej dyspozytorni Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM. – Chciałbym serdecznie podziękować dyrekcji kopalni, jak i całemu zespołowi, który intensywnie pracował przy tworzeniu Control Room. Dzisiaj możemy zobaczyć zarówno Was jak i cały system w akcji – dodał szef Polskiej Miedzi.

– Dotychczas monitoring wizyjny i parametrów przenośników taśmowych na dole kopalni był rozproszony. Służby taśmowe zarządzały przenośnikami na poszczególnych rejonach z lokalnych centrów sterowania. Nie było natomiast systemu, który udostępniłby w jednym miejscu, w sposób zintegrowany i przejrzysty, wszystkie informacje pozyskiwane z przenośników taśmowych oraz dał możliwość ich sterowania – powiedział Dariusz Jach, dyrektor naczelny Zakładów Górniczych ”Lubin”.
Control Room to 133 przenośniki sieciowe, 300 kamer, ponad 175 km sieci teletransmisyjnej ( w tym również dotąd istniejącej), to 16 mln sygnałów na dobę, które służą analizie, wyciąganiu wniosków, przewidywaniu i zapobieganiu awariom.
Podobna dyspozytornia działa już w kopalni Polkowice – Sieroszowice.

Poprzedni artykułNagrodzeni za dbanie o bezpieczeństwo
Następny artykułŚlusarz-spawacz ratuje bliźniaka