Miedziowe Centrum Zdrowia ma rezonans najlepszy w Polsce. Najnowocześniejszą technologię zaprezentowano podczas uroczystości otwarcia pracowni rezonansu magnetycznego 17 stycznia 2019. Instalacja rezonansu i nowe pracownie RTG powstały dzięki realizacji projektu dotowanego z Unii Europejskiej. MCZ pozyskał w nim 12, 5 mln złotych.

Projekt, w ramach którego MCZ otrzymał 12,5 mln złotych i dzięki temu uruchomił najnowocześniejszą w Polsce pracownię rezonansu magnetycznego oraz cztery ( w tym dwie w Lubinie) pracownie RTG nosi nazwę: „Miedziowo – Turoszowskie Zagłębie Onkologiczne – Poprawa jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z problemami onkologicznymi poprzez zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i wykonanie niezbędnych prac budowlanych”. Umowę o dotacji podpisano pod koniec 2017. Prace budowlane ruszyły w lipcu 2018. Instalacje rozpoczęto we wrześniu 2018. Pacjenci z najnowocześniejszego w kraju sprzętu korzystają już od października.

– To jest pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. To sprzęt najwyższej klasy w swojej grupie produktowej i spełnia wszelkie najbardziej zaawansowane oczekiwania lekarzy. Otwiera ogromne możliwości przed zespołem medycznym MCZ i pacjentami, którzy tutaj mają od teraz dostęp do najwyższej jakości obrazowania – mówił Michał Pytel dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Siemens.

Miedziowe Centrum Zdrowia, spółka z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. oficjalnej i uroczystej prezentacji nowych pracowni w Lubinie dokonało 17 stycznia 2019. – Jest to duży projekt. Oprócz nowej pracowni rezonansu magnetycznego są też powstały też cztery pracownie rentgenowskie, zakupiliśmy także aparaty USG. Robimy to przede wszystkim dla naszych pacjentów. Kolejki na badania rezonansem, które u nas są o połowę krótsze niż np. we Wrocławiu są nadal za długie. Rezonans, który dotąd mieliśmy pracował od rana do wieczora. To nie wystarczało. – mówił Piotr Milczanowski tuż przed przecięciem symbolicznej wstęgi otwierającej pracownię rezonansu, która od jesieni już służy pacjentom.

Jest to pierwsza instalacja w Polsce nowej technologii rezonansu magnetycznego. Za pomocą tej metody będziemy przede wszystkim unowocześniać obrazowanie w onkologii, ale też przy okazji w diagnostyce serca czy ortopedycznej. Od października wykorzystujemy tę metodę w obrazowaniu i diagnostyce naszych pacjentów. Różnica jest ogromna. Dla pacjenta onkologicznego oznacza to obrazowanie za pomocą jednego położenia podczas badania możliwość diagnostyki dwóch obszarów albo nawet całego organizmu człowieka – mówi Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej “MCZ” S.A.

Poprzedni artykułPsy z całej Europy w Lubinie
Następny artykułModlili się w Grodowcu