Odbywający się od 14 lat konkurs Prix du Meilleur Exportateur Polonais en France ma na celu wyróżnienie liderów polskiego eksportu do Francji, a także zwrócenie uwagi tamtejszych środowisk gospodarczych na wysoką jakość i konkurencyjność polskiej oferty. Tegorocznej edycji konkursu patronowali minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. Współorganizatorem wydarzenia było Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Paryżu.

10 grudnia 2018 r. w siedzibie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu odbyła Gala Polskich Eksporterów do Francji w 2017 r., podczas której ambasador Tomasz Młynarski wręczył nagrody czterem firmom. Pierwsze miejsce zdobył KGHM Polska Miedź S.A., jeden z największych światowych producentów miedzi i srebra rafinowanego. – Cieszę się z tej nagrody, bo to potwierdzenie właściwych działań. KGHM Polska Miedź jest od lat największym polskim eksporterem, co z rosnącą skalą naszej działalności, wpływa na poprawę bilansu handlowego Polski. Francja jest szóstym odbiorcą naszych produktów, czwartym w Europie. Na tamtejszym, wymagającym rynku jesteśmy obecni od lat, i staramy się systematycznie zwiększać obroty – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM.

Nagrody Prix du Meilleur Exportateur Polonais en France wręczono z inicjatywy Ambasady Polskiej we Francji. Otrzymały je firmy, które osiągnęły największą wartość eksportu na francuski rynek w 2017 roku. Rok 2017 był wyjątkowo udany – KGHM z eksportu do Francji uzyskał 992 mln zł przychodów.