Największy polski inwestor w Chile potwierdza swoją silną pozycję w Ameryce Południowej udanymi spotkaniami z przedstawicielami rządu i samorządów. Jako odpowiedzialny inwestor, współwłaściciel Sierra Gorda rozpoczyna współpracę z najlepszą uczelnią o profilu górniczym i kultywuje pamięć o wybitnym Polaku – Ignacym Domeyko.
KGHM Polska Miedź jest jednym z największych producentów miedzi i srebra na świecie. Od 2014 roku jest obecny w Chile. Polski gigant jest większościowym udziałowcem projektu górniczego Sierra Gorda w regionie Antofagasta. Mimo wyzwań związanych z inwestycją, ostatnie okresy pokazują, że chilijska kopalnia KGHM systematycznie zbliża się do zakładanych parametrów produkcyjnych.
Spółka Sierra Gorda SMC to największa zagraniczna inwestycja w powojennej Polsce, dlatego jej bieżąca działalność operacyjna oraz monitorowanie otoczenia prawno-regulacyjnego jest szczególnie istotne dla obecnego zarządu KGHM. Służy temu wizyta w Chile Marcina Chludzińskiego, prezesa zarządu KGHM Polska Miedź oraz Pawła Gruzy, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych. Najważniejszym celem spotkań jest wzmacnianie relacji i pozytywny dialog z przedstawicielami tamtejszego rządu i administracji lokalnej.
Zarząd KGHM spotkał się w Santiago z między innymi z Ministrem Górnictwa, Ministrem Gospodarki, Rozwoju i Turystyki oraz wiceprezesem CORFO, chilijskiej agencji rozwoju inwestycji.
– Podstawą poważnego biznesu jest traktowanie partnersko lokalnych społeczności oraz władz i prowadzenie z nimi otwartego dialogu. KGHM zależy na takich relacjach i zapewniam, że możemy liczyć na wsparcie chilijskiego rządu – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź. – Minister Gospodarki p. José Ramón Valente Vias przedstawił nam swoją wizję uproszczenie procedur oraz deregulacji, które ułatwią prowadzenia biznesu w Chile. Propozycje są bardzo interesujące. Warto podkreślić, że również Ministerstwo Górnictwo docenia sposób prowadzenia przez nas biznesu. Przejawem tego jest między innymi bezproblemowe przyznanie pozwoleń środowiskowych dla projektów górniczych KGHM w Chile – dodaje prezes Chludziński.
Działająca od blisko 80 lat CORFO (La Corporación de Fomento de la Producción) jest agencją rządu Chile i odpowiada za wspieranie przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności gospodarki Chile. CORFO odpowiada też za międzynarodową wymianę naukową i know-how.
– Widzimy pole do współpracy dla polskich uczelni technicznych, które mogłyby dzielić się swoimi projektami i wiedzą. KGHM ma unikatowe doświadczenia w skutecznym adaptowaniu naukowych osiągnięć do branży górniczej i hutniczej, a także sukcesy w rozwoju technologicznych start-upów. T ogromny potencjał dla polskiej myśli technologicznej, której rozwiązania mogą wzmocnić polsko-chilijskie więzy gospodarcze. Czujemy się ambasadorami polskiego biznesu w Chile. Zależy nam, aby więcej firm z Polski prowadziło ekspansję w tym kraju – wyjaśnia prezes Marcin Chludziński.
KGHM umacnia swoją na świecie poszerzając kontakty na płaszczyźnie biznesowej i społecznej. Wszędzie tam, gdzie prowadzi działalność, Polska Miedź jest odpowiedzialnym inwestorem dbającym o zrównoważony rozwój i lokalną społeczność.
11 grudnia w Chile polski inwestor podpisał deklarację o współpracy naukowo-technicznej z Uniwersytetem La Serena. KGHM zamierza wprowadzić program stypendialny dla tamtejszych studentów. Będzie to jednocześnie uhonorowanie pamięci słynnego Polaka Ignacego Domeyko. Polskiego geolog, mineralog, inżynier górnictwa, badacz Ameryki Południowej, w tym zwłaszcza Chile, miał ogromny wkład w reformę systemu edukacji w Chile oraz rozwój nauki o górnictwie. Domeyko związany był również z Universidad de La Serena.
– Jesteśmy świadomi naszej roli w kształtowaniu najlepszej kadry dla górnictwa na całym świecie. Dlatego rozpoczynamy współpracę z najlepszym w Chile uniwersytetem o profilu górniczym – mówi prezes Marcin Chludziński. – Ignacy Domeyko to postać, która łączy oba kraje. Będziemy wspierać projekty, które kultywują pamięć o naszym wybitnym rodaku – podsumowuje prezes Marcin Chludziński