KGHM wznowi prace drążeniowe przy szybie GG – 1 w lutym 2019. Duże ilości wody zatrzymały roboty przy szybie, który będzie drogą wentylacyjną i transportową dla miedziowej spółki. Głogów Głęboki Przemysłowy jest strategicznym elementem wydobycia i rozwoju dla KGHM.

Głogów Głęboki Przemysłowy to najbardziej perspektywiczny obszar pod względem zdolności wydobywczych dla KGHM Polska Miedź S.A. zapewnia szef miedziowej spółki.

– To dwa prawie już pracujące oddziały, w tym jeden, który niebawem może rozpocząć pracę przygotowawcze i drążenie. Mamy również szyb GG – 1, którego drążenie zostało wstrzymane ze względu na problemy geologiczne związane z wodą. W tej chwili trwają prace nad powrotem do drążenia, nad założeniem tubingów. Ten szyb będzie zarówno transportowy, jak i wentylacyjny. W trakcie drążenia wiele można przewidzieć, ale wiele czynników niestety nie. Pojawiła się woda, ale sytuacja jest opanowana i jest plan powrotu do drążenia w lutym 2019. Udało nam się też podpisać porozumienie z gminą Żukowice, które umożliwi lokalizację szybu GG-2. To kolejny, który da nam możliwość eksploracji nowych przestrzeni – mówił Marcin Chludzińki, prezes KGHM Polska Miedź S.A. – Technologia mrożenia plus tubingów i betonowania daje efekty, a zatem sytuacja w sprawie GG – 1 jest opanowana – zapewnia szef miedziowej spółki.

Zgodnie z założeniami GG – 1 powinien być oddany do użytku w 2024.