Ponad 300 dzieci i młodzieży wzięło udział w ostatniej odsłonie cyklu projektu prozdrowotnego „Słodka Julka” realizowanego przez Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie, OZPN Legnica i Fundację Samodzielne.pl. Kampania nastawiona jest na profilaktyczne badania pod kątem wczesnego wykrywania cukrzycy i edukację młodych ludzi na temat tej choroby.

Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach to ostatni przystanek projektu „Słodka Julka”, który trwał w Zagłębiu Miedziowym od 21 września. 16 listopada 2018 w placówce tej odbył się szereg działań, które miały na celu przebadanie młodych ludzi pod kątem cukrzycy oraz nauczenie ich, jak żyć, by nie narażać się na zachorowanie na tę chorobę. Przy okazji młodzież mogła się dowiedzieć jak wspierać rówieśników, którzy już borykają się z cukrzycą.

Autorem projektu jest Maria Kajdan, prezes OZPN Legnica.

Ten projekt to mój autorski pomysł. Julka to dziewczynka, która chodzi z moimi wnuczkami do małej wiejskiej szkoły w Kościelcu. Julka choruje na cukrzycę typu pierwszego. Niczego nie mogłabym zrobić, gdyby nie tacy wspaniali partnerzy jak Miedziowe Centrum Zdrowia z prezesami Piotrem Milczanowskim i  Waldemarem Sułkiem oraz Małgorzatą Jaroszewską na czele, gdyby nie Lubinpex, który zaangażował się bardzo mocno i organizuje warsztaty kulinarne dla dzieci, gdyby nie wsparcie Fundacji KGHM Polska Miedź, gdyby nie wsparcie wolontariatu KGHM, gdyby nie ogromna praca Fundacji Samodzielne.pl, która stworzyła dla nas autorski program dobrych praktyk dla nauczycieli, bo nie możemy zapomnieć, że edukacja nie tylko dzieci, ale też nauczycieli i rodziców jest rzeczą bardzo ważną – mówi Maria Kajdan, prezes OZPN Legnica.

W ramach projektu dzieci są poddawane badaniu poziomu cukru we krwi oraz pomiarowi składu masy ciała. Poza tym biorą udział w pogadankach i wykładach prowadzonych przez personel MCZ na temat zdrowego trybu życia, który pomaga ustrzec się przed cukrzycą. Podczas działań tego programu dzieci i młodzież biorą udział we wspomnianych warsztatach kulinarnych pt. „Rozgryźć cukrzycę”, które uczą jak przygotować zdrowe przekąski. W wielu odsłonach projektu dodatkowo wolontariusze KGHM z HDK Maltański Legion szkolą najmłodszych pod kątem pierwszej pomocy.

Projekt rozpoczął się 21 września w szkole w Kościelcu, do której uczęszcza tytułowa bohaterka. Jej losy, jako dziecka chorującego na cukrzyce są dla uczestników kampanii przykładem życia dziecka borykającego się z chorobą nazwaną już przez lekarzy epidemią XXI wieku.

Obecnie organizatorzy przygotowują raporty podsumowujące wielotygodniowe działania. Efekty kampanii zostaną przedstawione na konferencji 11 stycznia, która będzie podsumowaniem pierwszej odsłony „Słodkiej Julki”. Organizatorzy już pracują nad kontynuacją projektu.

Poprzedni artykułAkademia barbórkowa PeBeKa – pierwsze medale, szpady i wyróżnienia – FOTO
Następny artykułMiedziana Krew znowu leje się przy Bema