Cukrzyca u dzieci – jak z tym żyć, co o niej wiemy, jak opiekować się takim dzieckiem, jak je uczyć, jakim być kolegą czy koleżanką – odpowiedzi na te i wiele pytań padną podczas kilku miesięcznego cyklu programu “:Słodka Julka”, który właśnie się zaczyna. Przykładem dziecka chorego na cukrzycę będzie 8 – letnia Jula, którą można było poznać na stadionie Zagłębia Lubin na początku meczu derbowego. to ona podała sędziemu piłkę tuz przed zwycięstwem Miedziowych. 

 

Cukrzyca – choroba społeczeństwa XXI wieku, to “bohaterka” projektu Słodka Julka”, który OZPN Legnica we współpracy z wieloma partnerami zaczyna realizowac na terenie Zagłębia Miedziowego. Twarzą programu będzie Jula, 8 – latka z gminy Krotoszyce, która cierpi na cukrzycę. Na jej przykładzie gro ludzi będzie edukowało najmłodszych, ich rodziców i nauczycieli w 14 szkołach regionu. W akcję włączyło się mnóstwo firm.

Miedziowe Centrum Zdrowia podczas programu będzie badało dzieci pod kątem wykrywania tej choroby. Będą pogadanki, warsztaty dla najmłodszych i dorosłych. Postać Julii będzie namacalnym przykładem tego, że z cukrzycą można żyć. 

Jula pojawiła się po raz pierwszy 14 września. Prowadzona za rękę przez piłkarzy Zagłębia Lubin podała piłkę sędziemu prowadzącemu mecz Miedziowych ze Śląskiem Wrocław. Wyszła odważnie na murawę obserwowana przez tysiące oczu na stadionie i odbiornikach telewizorów. Sportowa strona projektu nie jest przypadkiem. Głównym inicjatorem programu jest legnicki OZPN, który we współpracy wielu instytucji, firm i klubów będzie prowadził projekt w 14 szkołach.

“Słodka Julka” zainaugurowana zostanie 21 września w szkole pdostawowej w Kościelcu w gminie Krotoszyce, gdzie uczęszcza dziewczynka. To tam odbędą się pierwsze warsztaty i prezentacja życia Julii jako przykładu dziecka borykającego się z cukrzyca.

Poprzedni artykułSłoneczny 170 bieg parkrun
Następny artykułMinister: Będzie 5 mld zł dla samorządów