To się nazywa CSR! Tysiące dzieci korzysta z lata nad morzem, nad jeziorami, w górach, w Polsce i za granicą dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź. Tylko w 2018 roku Fundacja przekazała prawie 900 tys. zł na różne formy wypoczynku dla najmłodszych. Blisko 50 stowarzyszeń, klubów organizacji uzyskało wsparcie KGHM.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy dla blisko 900 dzieci zorganizowało wyjazdy na obozy i kolonie do najpiękniejszych i najzdrowszych klimatycznie miejsc, m.in. do Międzyzdrojów, Kołobrzegu, Karpacza, Bukowca, Kudowy- -Zdroju. Podopieczni zwiedzili stolicę Polski i Włochy. – W Warszawie dzieciaki zwiedziły Sejm RP, Pałac Prezydencki, zostały przyjęte przez Rzecznika Praw Dziecka i prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.  Zwiedziły też rodzinną miejscowość Fryderyka Chopina – Żelazową Wolę – wymienia prezes TPD w Legnicy Kazimierz Pleśniak. Koła Specjalnej Troski Przyjaciół Dzieci z Jawora i Lubina zorganizowały turnusy rehabilitacyjno- lecznice dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Kilkadziesiąt dzieci z Legnicy i Lubina wyjechało do Włoch. – TPD jest wdzięczne wszystkim, którzy wsparli wypoczynek, a zwłaszcza Fundacji KGHM Polska Miedź – dodaje Kazimierz Pleśniak.

Stowarzyszenie „Pro Bono Nostro” z Wielowsi dzięki wsparciu Fundacji KGHM zorganizowało wyjazd dla dzieci do włoskiego regionu Emilia-Romania nad Morzem Adriatyckim.

Podopieczni podziwiali zabytki i kurorty, kąpali się w morzu i zajadali pizzą. – Zagrożone ubóstwem dzieci często pozbawione były możliwości udziału w koloniach i obozach – powiedział Grzegorz Ropiak z „Pro Bono Nostro”. – We Włoszech dzieci rozwijają zainteresowania, poznają inne zwyczaje, nawiązują nowe znajomości. KS SWD Wodzisław Śląski zorganizował letni obóz treningowy dla 25 dziewcząt uprawiających piłkę nożną. Młodzież wyjechała do Centralnego Ośrodka Sportowego w Szczyrku. – Dzięki pomocy Fundacji KGHM trenowaliśmy obok najlepszych sportowców z Polski i zagranicy, w szczególności znakomitych skoczków narciarskich – relacjonuje Sebastian Klimek z klubu. – To przeżycie będzie cennym doświadczeniem dla dzieci.

Dom Kultury Jowisz w Gaworzycach zorganizował półkolonie Wakacyjny Kalejdoskop dla dzieci i młodzieży z terenu gminy. – Program półkolonii oparty został na organizacji zajęć promujących różnorodne rodzaje sportu i zabaw, zajęć plastycznych i innych wzbogacających osobowość dzieci – opowiada Beata Fartuszyńska z DKJ. W programie znalazły się warsztaty ekologiczne „Dobre rady na odpady”, wycieczka do Bytomia Odrzańskiego, gdzie dzieci mogły podziwiać uroki pięknej starówki, był teatrzyk z Krakowa. Uczestnicy zwiedzili również aeroklub oraz minizoo w Lesznie, a także Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.

Klub Sportowy Cogito z Legnicy na miejsce wakacyjnego wypoczynku wybrał nadmorski kurort Stegna. 40 uczestników korzystało ze słonecznej pogody, kąpiąc się pod okiem ratownika. – Dzieci brały udział w wycieczkach krajoznawczych z doświadczonym przewodnikiem – opowiada Agnieszka Tomczewska-Spolska z KS Cogito. W programie były gdańska Starówka, stadion Ergo Arena oraz Muzeum Obozu Zagłady w Sztutowie. Wielu wrażeń dostarczyły przejażdżka motorówką po Zalewie Wiślanym, turnieje piłki siatkowej, karaoke, konkursy rzeźby na piasku.

Fundacja KGHM Polska Miedź wsparła półkolonie w gminie Ruja organizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. – Dzięki darowiźnie jesteśmy w stanie zabrać młodzież także na basen, do kina, do zoo. Półkolonie cieszą się wielkim zainteresowaniem, mamy pełny autobus dzieci – powiedział Piotr Janik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rui.