W 1998 roku w ramach optymalizacji istniejących w KGHM struktur organizacyjnych, podjęto decyzję o utworzeniu nowego Oddziału.

Z trzech niezależnych zakładów przeróbczych istniejących przy kopalniach powstał samodzielny organizm – Oddział Zakłady Wzbogacania Rud z siedzibą w Polkowicach. Dzisiaj nie trzeba nikogo przekonywać, że podjęta wtedy decyzja była trafna i wpłynęła korzystnie na rozwój przeróbki oraz usprawniła zarządzanie tym istotnym etapem procesu produkcji miedzi.

Cykl produkcyjny w KGHM jest procesem technologicznie ściśle zintegrowanym. Rozpoczyna się od wydobycia rudy miedzi w zakładach górniczych, a kończy przetopem koncentratu w hutach. Produkt końcowy jednej fazy technologicznej stanowi półprodukt wykorzystywany w kolejnej. Zazębianie się na poziomie technologii i organizacji gwarantuje płynność i ciągłość działań. Jednym z elementów tego cyklu jest wzbogacenie flotacyjne. Efektem przeróbki jest koncentrat, który jako docelowy produkt ZWR trafia do hut.

Od efektywności działania zakładów wzbogacania zależy, ile z wydobytego w postaci rudy metalu zostanie „odzyskane” z urobku i trafi do hut jako koncentrat, a ile zostanie „utracone” i w odpadach flotacyjnych zdeponowane w zbiorniku Żelazny Most. Z okazji 20-lecia całej załodze za wspaniałe wyniki, ambicje i zaangażowanie w budowanie obrazu przeróbkarza podziękowania składa w imieniu dyrekcji Oddziału Rafał Pępkowski, dyrektor ds. produkcji

Poprzedni artykułLubinExtra! nr 170
Następny artykułMężczyzna wyskoczył z okna – AKTUALIZACJA – FOTO