Dolnośląski Kurator Oświaty odpowiedział na pismo nauczycieli  – decyzja podjęta na temat podniesienia progów punktacyjnych w trakcie rekrutacji była niezgoda z prawem,. Są ogromne szanse na to, że rekrutacja zostanie powtórzona, a III LO odzyska liczbę uczniów niezbędnych do tego, by szkołę uruchomić. Nauczyciele wciąż okupują magistrat i zachęcają lubinian do podpisania listy poparcia.  

 

Już rok temu, po pierwszym wycofaniu się wydziału oświaty w Lubinie z decyzji o uruchomieniu III LO wicekurator oświaty wypowiadał się krytycznie na ten temat. Janusz Wrzal, mówił 7 września 2017 roku, że w taki sposób nie podejmuje się decyzji w oświacie, bo takie traktowanie uczniów nie służy młodym ludziom. W tym roku prezydent i wydział oświaty w Lubinie zrobili tak samo, a nawet więcej. Widząc, że do III LO chęć uczęszczania zgłosiło w pierwszym wyborze ponad 70 osób i blisko 300 w drugim i trzecim, zmieniono próg punktacji. Podwyższono go, a dodatkowo w II i I LO utworzono po jednym oddziale. W tym przypadku III LO natychmiast straciło liczbę chętnych uczniów. To wystarczyło wydziałowi oświaty, by nie wyrazić zgody na uruchomienie szkoły.

Tym razem nauczyciele i dyrekcja nie poddali się tak łatwo, jak rok temu. Po sprzeciwach, próbach prowadzenia rozmów postanowiono okupować lubiński urząd miejski. Sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media. Do Lubina przyjechali dziennikarze z TVN 24 i Polsat News. Nauczyciele III LO otrzymali od kuratora oświaty odpowiedzi na swoje pismo. Odpowiedź otrzymali też uczniowie i ich rodzice. Opinia kuratora jest jasna – podniesienie przez naczelnika wydziału oświaty Andrzeja Pudełko progów punktacyjnych było niezgodne z prawem. Są szanse, że rekrutacja elektroniczna w Lubinie zostanie powtórzona.

Mamy coraz większą ilość zwolenników i ludzi, którzy nam pomagają, tych którzy wierzą w słuszność naszych działań i naszą szkołę. Będziemy robili jeszcze więcej, bo nas interesuje tylko jeden cel – powstanie III LO. Robimy listę z podpisami, prosimy lubinian o wyrażenie opinii na temat samego powstania szkoły i na temat samodzielnego wyboru szkoły przez uczniów. Jesteśmy zdeterminowani  – mówił  Artur Pastuch, dyrektor III LO. 

Lista poparcia dla powstanie III LO krąży po mieście,a le jest też możliwość podpisania jej w urzędzie miejskim w Lubinie podczas weekendu.

Przypomnijmy, że nauczyciele nie wychodzą z urzędu miejskiego od środy. Jak mówią, są gotowi do poświęceń dla swoich uczniów. – Nie burzymy się przeciwko władzy. To władza nas zmusił do podjęcia takich kroków. To jedyne kroki, jakie możemy podjąć. Jeżeli ktoś występuje przeciwko młodzieży a my jesteśmy nauczycielami i mamy ciągle misję to w związku z tym, zgodnie z tą misją będziemy o te dzieciaki walczyć – mówiła Marta Dunaj – Stefańska, nauczyciel języka polskiego . – Jestem zmęczona, ale będziemy walczyć i nie zamierzamy się poddawać. Warto bo walczymy o naszą szkołę, szacunek do zawodu, do nas, o naszych uczniów – mówiła Renata Wysoczańska nauczyciel w-f.

Poprzedni artykułWalne KGHM po przerwie. Dywidendy nie będzie
Następny artykułKolizja w lesie przed Niemstowem – Foto

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko na ten temat. Wydaje im się, że ludzi można traktować jak śmieci. Z dziećmi nie wolno tego robić! Jakie wzorce mają przyjąć? Oszustwa, kręcenia, zmieniania zasad w trakcie gry? Jeżeli tak, to na tym przykładzie przyszłość Polski czarno widzę…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.