Dziś o godzinie 11 na boisku piłkarskim w Szklarach Górnych odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. O tytuł najlepszej jednostki męskiej walczyło 7 drużyn, natomiast wśród kobiet były dwie drużyny.

Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze są okazją do wręczenia medali i odznaczeń dla zasłużonych dla pożarnictwa strażaków. Tą uroczystość podzielono na dwa etapy, gdyż pierwsi strażacy ochotnicy zostali odznaczeni podczas święta Straży Pożarnej w Lubinie.

Dodatkowo, pierwszy raz w tym roku, wybrano Najlepszą Druhnę i Najlepszego Druha spośród wszystkich 9 jednostek OSP w powiecie Lubińskim.

Tradycją już jest, że jednostki zmagają się w dwóch konkurencjach. Pierwszą z nich jest sztafeta 7×50 metrów z przeszkodami. Uczestnicy muszą w jak najkrótszym czasie podłączyć końcówkę węża do rozdzielacza, przeskoczyć przez płotek, pokonać dwumetrowy rów, ominąć slalomem trzy pachołki, przebiec po równoważni, przeskoczyć przez ścianę (kobiety przeskakują przez płotek), podłączyć do węża prądownicę i rozciągnąć wąż na całą szerokość. Zawodnicy podczas biegu przekazują sobie prądownicę, która podczas biegu nie może dotknąć ziemi. Za upuszczenie “pałeczki” są naliczane punkty karne. Karę można też dostać za wybiegnięcie poza pole przekazania “pałeczki” czy nieprawidłowe wykonanie zadania lub zgubienie hełmu.

Druga konkurencja to rozwinięcie bojowe polegające na zbudowaniu dwóch linii wodnych i podanie prądu wody przy pomocy motopompy i węża ssawnego zanurzonego w przenośnym basenie oraz strącenie pachołków. Po zmaganiach drużyny gospodarzy, która defacto miała problemy z uruchomieniem pompy, został wniesiony pisemny protest w tej sprawie. Okazało się że omyłkowo poprzednia drużyna zamknęła dopływ paliwa w urządzeniu. Protest został rozpatrzony pozytywnie po konsultacji z kierownikami pozostałych drużyn i załoga ze Szklar Górnych mogła powtórzyć konkurencję korzystając z pompy ustawionej w trybie pełnej gotowości.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali funkcjonariusze z Państwowej Straży Pożarnej z Lubina. Sędzią głównym był starszy brygadier Cezary Olbryś.

Dopisały zarówno pogoda jak i publiczność, która licznie przybyła dopingować swoje drużyny. Zmęczone upałem maluchy mogły na koniec do woli korzystać z basenów strażackich.

Po zakończonych zmaganiach nadszedł czas na podsumowanie wyników i wręczenie nagród oraz dyplomów. Drużyna która w dwóch konkurencjach zdobyła najmniejszą ilość punktów zajmowała pierwszą lokatę.

Po raz kolejny w żeńskiej rywalizacji zwyciężyła drużyna OSP z Zimnej Wody zdobywając 128 pkt. Różnica między ekipą z Raszówki wyniosła 19,6 pkt.

Męską rywalizację zwyciężyli ochotnicy z OSP Niemstów przed OSP Zimna Woda i OSP Gorzyca

Na koniec wójt gminy Lubin zapowiedział, że nie były to ostatnie zawody sportowo pożarnicze organizowane na nowym obiekcie w Szklarach Górnych. 

Klasyfikacja punktowa zawodów:

Ćwiczenie bojowe grupa C kobiet:
1 OSP Zimna Woda – 56 pkt
2 OSP Raszówka – 66,4 pkt

Sztafeta pożarnicza z przeszkodami grupa C kobiet
1 OSP Zimna Woda – 72 pkt
2 OSP Raszówka – 81 pkt

Ćwiczenie bojowe grupa A mężczyźni:
1 OSP Niemstów – 42,5 pkt
2 OSP Zimna Woda – 43,5 pkt
3 OSP Gorzyca – 45,3 pkt
4 OSP Księginice – 48 pkt
5 OSP Raszówka – 55,3 pkt
6 OSP Szklary Górne – 57, 1 pkt
7 OSP Raszowa – 58,6 pkt

Sztafeta pożarnicza grupa A mężczyzn
1 OSP Niemstów – 68 pkt
2 OSP Szklary Górne – 69 pkt
2 OSP Zimna Woda – 69 pkt
4 OSP Gorzyca – 71 pkt
5 OSP Raszowa – 73 pkt
6 OSP Księginice – 77 pkt
7 OSP Raszowka – 92 pkt

Klasyfikacja łączna grupa C kobiet
1 OSP Zimna Woda – 128 pkt
2 OSP Raszówka – 147,4 pkt

Klasyfikacja łączna grupa A mężczyźni
1 OSP Niemstów – 110,5 pkt
2 OSP Zimna Woda – 112,5 pkt
3 OSP Gorzyca – 116,3 pkt
4 OSP Księginice – 125 pkt
5 OSP Szklary Górne – 126,1 pkt
6 OSP Raszowa – 131,6 pkt
7 OSP Raszówka – 147,3 pkt