Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie zachęca wszystkich do wsparcia projektu „Podaruj choremu książkę”. Postanowiono stworzyć biblioteczki dla pacjentów na wszystkich oddziałach szpitalnych. Pierwszą z nich, pełną atrakcyjnych pozycji książkowych, zorganizowano na oddziale onkologii i laryngologii. Zbiory cieszą się ogromną popularnością.

Zarząd Miedziowego Centrum Zdrowia wpadł na pomysł, by stworzyć biblioteczki na każdym ze swoich oddziałów szpitalnych. Pod hasłem „Podaruj choremu książkę” zbierane są publikacje, które trafią do oddziałowych zbiorów. Każdy może wspomóc pomysł i przyczynić się do stworzenia kolejnych księgozbiorów. Jeżeli ktoś posiada już przeczytane, w dobrym stanie książki, może je dostarczyć do placówki MCZ. Książki podarowała Gminy Rudna i Grębocice, Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Lubinie oraz wielu prywatnych darczyńców.

Wszystkie informacje o tym z kim można się skontaktować w sprawie przekazania książek dla MCZ znajdują się na naszej stronie internetowej i na naszym facebooku. Książki możemy też odebrać bezpośrednio od fundatorów, jeśli będzie ich większa ilość. Z pojedynczymi egzemplarzami zapraszamy do naszych placówek – tłumaczy Waldemar Sułek, członek zarządu MCZ w Lubinie.

Jak informują organizatorzy, wybrane egzemplarze książkowe mogą posiadać dedykację. W ten sposób czytający je pacjenci będą wiedzieli od kogo otrzymali podarunek. Zdaniem lekarzy czytanie książek przez pacjenta może mieć tylko dobry wpływ na jego zdrowie.

Pobyt na oddziale onkologicznym jest szczególnym okresem w życiu człowieka ponieważ wiąże się z intensywnym leczeniem, dużymi ilościami kroplówek, nakłuciami dożylnymi, zabiegami. Nie jest to komfortowy okres w życiu dlatego wszelkie działania, które zmierzają do tego, by ten okres uprzyjemnić są pomocne. Czytanie książek pomaga, by myśli chorego koncentrowały się nie tylko na leczeniu. Wydaje się nam, że czytanie może wpływać bardzo korzystnie na pacjentów dlatego zachęcamy do czytania podczas leczenia. – mówi Krzysztof Forgacz, ordynator oddziału onkologicznego MCZ w Lubinie.

Zarząd MCZ zapewnia, że podzieli się książkami z innymi placówkami jeśli okaże się, że będzie ich dużo. Biały personel MCZ zachęca każdego, kto ma na swoich półkach przeczytane pozycje, które mogą umilić czas pacjentom w szpitalu do dzielenia się nimi z pacjentami. Informacje na temat projektu i jego realizacji oraz kontakt do osoby koordynującej można znaleźć na stronie internetowej MCZ.