Drony polecą nad Lubinem. Politechnika Wrocławska stworzy na lubińskim  lotnisku laboratoria i infrastrukturę niezbędną do nauki studentów kierunku lotnictwa. Rozwój dydaktyczny i badawczy ma dotyczyć głownie lotnictwa bezzałogowego, czyli dronów. Robocze spotkanie dotyczące współpracy uczelni  z Aeroklubem Zagłębia Miedziowego i samorządem odbyło się 27 lutego w lubińskim ratuszu. Studenci lotnictwa rozpoczną naukę od października tego roku.  

 

Umowa między Politechniką Wrocławską a samorządem Lubina jest już podpisana od pół roku. Współpraca pozwoli uczelni na rozwój dydaktyczny i badawczy głównie w kierunku lotnictwa bezzałogowego, czyli popularnych dronów. Studenci kierunku lotnictwa, a mowa o około 120 osobach, będą uczyli się dzięki zapleczu stworzonemu na lubińskim lotnisku już od października. Aeroklub Zagłębia Miedziowego ma początkowo udostępnić na te działania swoją infrastrukturę. To oznacza wpływy z wynajmu do kasy Aeroklubu. Potem Politechnika ma budować własną infrastrukturę, ale i tak będzie korzystać z pomocy AZL. Do pomysłu mocno zapalił się włodarz Lubina, który ubolewa, że nie udało się stworzyć w Lubinie klasy lotniczej, bo młodzież nie była wówczas tym zainteresowana. Robert Raczyński wyraża nadzieję, że wydział lotnictwa w Lubinie będzie mobilizacją dla młodych ludzi, by zaczęli się kształcić w  tym kierunku. Możliwości dla młodzieży to nie jedyna korzyść.

Chcemy do Lubina wprowadzić nową myśl techniczną. Świetnie się złożyło, że szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego podjął decyzję, że polskiej przestrzenie lotnicze są wolne i mogą być zagospodarowane przez drony.  Po pierwsze naszą intencją jest, by na terenie Lubina powstał wydział lotniczy z bazą techniczną.  Po drugie chcemy zachęcić inwestorów krajowych, którzy będą inwestować w system samolotów bezzałogowych. – mówił Robert Raczyński.  

Politechnika Wrocławska od lat starała się o możliwość  podobnych działań w Oleśnicy, ale pomysł się nie udał. – Nasze cele polegają na wzmocnieniu kierunku lotnictwo. Brak lotniska uniemożliwiał nam dalszy rozwój i cele badawcze. Jesteśmy silni w bezzałogowym lotnictwie, czyli dronach. Ten obszar przede wszystkim chcemy rozwijać na tym lotnisku. Do tego jest potrzebna przestrzeń i swoboda działania, a lubińskie lotnisko będzie dobrym miejscem – mówił Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę