Salezjański Kociołek Kultury, organizuje spotkanie z pisarką, dziennikarką i himalaistką Moniką Rogozińską. W piątek o godz. 18:30 w sali teatralnej przy kościele św. Jana Bosko w Lubinie. wygłosi prelekcję pt. “Polowanie na Matkę – opowieść o sile i pięknie polskiej tożsamości”.

“Polowanie na Matkę” zawiera relacje uczestników wydarzeń, które wpłynęły na losy Polski i Europy, tajne dokumenty służb komunistycznych. Unikatowe fotografie składają się na pełen akcji, sensacyjny reportaż historyczny, którego centralnym punktem jest Jasna Góra i wizerunek Czarnej Madonny. Ich rola w najnowszych dziejach.

“Polowanie na Matkę” jest opowieścią o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania. O źródle, z którego czerpie swą moc. Ta książka to przepis na niezłomność!

– Prezes światowej organizacji The Explorers Club, Amerykanin, odwiedził kiedyś nasz kraj. Organizowałam tę wizytę. Na koniec zadał mi nurtujące go pytanie: Monika, powiedz mi, co w was Polakach jest takiego, że Polska przetrwała ponad tysiąc lat w tym miejscu Europy, w tym sąsiedztwie geopolitycznym? Mam nadzieję, że książka „Polowanie na Matkę” odpowiada na to pytanie – mówi Monika Rogozińska.

Monika Rogozińska: dziennikarz, urodzona w Warszawie, ukończyła studia polonistyczne i kuluturoznawcze Uniwersytetu Warszawskiego. Zamieszkała w Tatrach i Zakopanem. Była pracownikiem schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, ratownikiem TOPR, przewodnikiem tatrzańskim, przewodniczącą „Solidarności” schronisk. Tworzyła dla obcokrajowców programy poznawania kultury i przyrody naszego kraju. Współzałożyciel Oddziału Polskiego The Explorers Club, na rzecz stowarzyszenia pracowała od 1993 roku. Od 2009 do 2015 roku była jego prezesem. W 2013 roku jako pierwsza osoba z Polski otrzymała prestiżowy SWEENEY MEDAL przyznawany przez Stowarzyszenie Odkrywców i Badaczy “The Explorers Club”. Współorganizowała zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum oraz uczestniczyła w nich jako korespondent dziennika „Rzeczpospolita”, Polskiego Radia, TVP. Organizowała autorskie wyprawy otwierające nowe kierunki w światowej turystyce. Publikuje w kraju i za granicą. Od 1996 r. do końca 2013 r. współpracowała z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Jest redaktorem i współautorem książek oraz wystaw prezentowanych na kilku kontynentach. Rogozińska była współorganizatorem i korespondentem wypraw zimowych na Nanga Parbat, Makalu i K2. Pod K2 była z obydwu stron (zimą od Chin, a latem od strony Pakistanu (tam gdzie teraz jest polska wyprawa zimowa).