Opieka pacjentów onkologicznych ze strony personelu medycznego Miedziowego Centrum Zdrowia to już nie tylko oddział onkologiczny w szpitalu MCZ w Lubinie. To również działająca od pół roku w Legnicy przychodnia.

 

Miedziowe Centrum Zdrowia , spółka należąca do Grupy Kapitałowej Polskiej Miedzi coraz mocniej rozwija skrzydła w opiece pacjentów onkologicznych. Lekarze z działającego od lat oddziału onkologicznego w szpitalu MCZ w Lubinie od kilku miesięcy służą pomocą w przychodni w Legnicy. Lada moment „rozpędzi się” też realizacja projektu „Miedziowo – Turoszowskie Zagłębie Onkologiczne. Poprawa jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z problemami onkologicznymi poprzez zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i wykonanie niezbędnych prac budowlanych”. Przypomnijmy, że MCZ, będąc w konsorcjum ze zgorzeleckim szpitalem, na ten program otrzymał dotację w wysokości 12,5 mln zł. To sprawi, że oddział onkologiczny i przychodnie Miedziowego Centrum Zdrowia zostaną doposażone w najnowszy sprzęt diagnostyczny, ułatwiający i jeszcze bardziej usprawniający leczenie pacjentów onkologicznych.
Wieloletnie doświadczenie lekarzy z lubińskiego oddziału przekłada się na szereg usług medycznych niezbędnych pacjentom onkologicznym na terenie Legnicy. – To diagnostyka wstępna, badania profilaktyczne, operacje i zabiegi w porozumieniu z ośrodkami z regionu, w tym z Wrocławia czy też nawet z Centrum Onkologii w Warszawie. To też opieka i obserwacje pacjenta po zabiegach – wymienia zakres działań Krzysztof Forgacz specjalista chorób wewnętrznych onkologii klinicznej, dr nauk medycznych, ordynator oddziału onkologii MCZ w Lubinie.
W przychodni w Legnicy – póki co raz w tygodniu – do dyspozycji legniczan jest chemioterapeuta, specjalista onkolog. Przyjmuje również chirurg onkolog. – Na tę chwilę to wystarczy. Jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi rozwinąć zakres działań – zapewnia dr Krzysztof Forgacz.
Do lekarzy onkologów z MCZ pacjenci przychodzą z każdym problemem. – Naszą rolą jest albo pomóc pacjentowi na miejscu, albo skierować go tam, gdzie otrzyma wsparcie. Coraz częściej jednak chorzy zaczynają leczenie w innych ośrodkach medycznych, ale kontynuują u nas, bo mamy praktycznie to samo – dodaje ordynator.
Oddział onkologiczny w szpitalu MCZ rozpoczynał działalność pod kierownictwem doktora Andrzeja Kaisera, który po dziś dzień służy medycznemu personelowi MCZ w zakresie konsultacji. – W tej chwili oddział onkologiczny w Lubinie przyjmuje około 300 pacjentów miesięcznie. W czasie hospitalizacji podajemy około 700 do 800 chemioterapii. Mamy też ambulatorium, w którym prowadzimy jednodniowe chemioterapie. Wykonujemy ich około 200 w ciągu miesiąca. W ambulatorium przeważają porady stąd niższa liczba chemii – uściśla doktor Forgacz.

W obecnych czasach zdecydowanie więcej jest programów lekowych, czyli tego, o co nam chodzi. To leki, które są najczęściej lekami biologicznymi, zupełnie nowej generacji. Są one podawane pod ścisłym monitoringiem NFZ. Są określone terminy przestrzegania badań i ich zakresu. To bardzo dokładne leczenie, przynoszące najlepsze efekty. Jest stosowane w chorobach rozsianych. Ta terapia pozwala na to, by pacjent przyjmował leki, ale nie brał chemioterapii. To leczenie, które w sposób celowany hamuje rozwój nowotworu. To bardzo fascynujące, bo spada udział chemioterapii, a wzrasta liczba pacjentów leczonych w sposób nowoczesny – podkreśla Krzysztof Forgacz, ordynator oddziału onkologii MCZ.

Poprzedni artykułSzukają pomocy dla 5-letniej Oliwki
Następny artykułNowi w Zagłębiu zaprezentowani – FOTO