Coraz bliżej do Świąt Bożego Narodzenia, tym samym coraz większy ruch w sklepach, hipermarketach i centrach handlowych. By nie stać się ofiarą kradzieży lubińscy policjanci apelują o zwiększoną ostrożność, a także rozwagę podczas internetowych zakupów.

Jak co roku w okresie przedświątecznym, trwa „gorączka zakupów”. W miejscach publicznych, a w szczególności w hipermarketach i galeriach handlowych można zauważyć zwiększony ruch. Nasz pośpiech, roztargnienie, brak ostrożności, mnogość promocji, kuszące propozycje zakupów – wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami zapominamy o podstawowych, często najprostszych zasadach bezpieczeństwa. 

Lubińscy policjanci apelują zatem, o czujność i rozwagę.

Pamiętajmy by wybierając się na zakupy nie brać ze sobą wszystkich oszczędności, a jedynie niezbędną gotówkę. Płaćmy za zakupy odliczoną kwotą, bez zbytecznego pokazywania rzeczywistej zawartości. Pieniądze powinny być schowane w bezpiecznym miejscu, najlepiej po wewnętrznej stronie kieszeni odzieży czy torby, zabezpieczonej guzikiem lub zamkiem. Istotne jest by nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie, na widoku, np. na ladzie sklepowej, 
Istotne jest również aby płaszczy, toreb i pakunków nie pozostawiać bez nadzoru.
Robiąc zakupy poprzez portale aukcyjne pamiętajmy także, że i tam mogą znaleźć się osoby nieuczciwe. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Pamiętajmy również o zachowaniu ostrożności podczas podróży w zatłoczonych, lokalnych środkach transportu. Wykazujmy się czujnością i zainteresowaniem otoczenia wokół.

W przypadku gdy podróżujemy własnymi samochodami, dbajmy o to, aby żadne wartościowe przedmioty nie znajdowały się w widocznym miejscu bez nadzoru. Pozostawione na siedzeniach klucze, dokumenty, torebki czy plecaki mogą okazać się łatwym łupem dla złodzieja.

inf KPP Lubin