Ponad 5 mln zł na profilaktykę nowotworową w subregionie legnicko-głogowskim. 

Umowa na profilaktykę nowotworową w subregionie legnicko-głogowskim podpisana. W środę, 23 listopada podczas spotkania w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym „Medicus” w Lubinie przekazano szczegóły projektu. Wszystko to w ramach konkursu na profilaktykę nowotworową, niedawno rozstrzygniętego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

Władze powiatu lubińskiego zrealizują projekt z partnerem medycznym – centrum „Medicus” przy wsparciu partnera społecznego – Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii „Agata”. Projekt wart 3,42 mln zł adresowany jest do pracujących kobiet w wieku 25-59 lat, które mieszkają na terenie subregionu legnicko-głogowskiego. W jego ramach zaplanowano działania informacyjno-edukacyjne i badania dla 4.000 kobiet. W ramach działań przewidziano również organizację transportu dla kobiet, chcących skorzystać z badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy oraz szybkiej cytologii w trybie wyjazdowym. W działania zaangażowani zostaną lekarze a także pracodawcy.

Dodajmy, że w ramach ostatniego konkursu oprócz powiatu lubińskiego, dofinansowanie otrzymał jeszcze jeden projekt z subregionu legnicko-głogowskiego. Za 1,76 mln zł Geneva Trust Polska zrealizuje badania mammograficzne dla 3.000 pracujących kobiet w wieku 50-69 lat.

„Wdrożenie programów profilaktycznych, w tym działania zwiększające zgłaszalność na badania profilaktyczne” realizowane jest w ramach Działania 8.7 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego – Aktywne i zdrowe starzenie się.

– Do ponad 28 mln zł z poprzedniego rozdania na badania profilaktyczne dokładamy kolejnych prawie 7 mln zł. W tym ponad 5 mln zł dla subregionu legnicko-głogowskiego. Chcemy wspierać pracodawców i pracowników, ale przede wszystkim ułatwiać Dolnoślązakom dostęp do pomocy medycznej. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać chorobom, niż leczyć – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Środki unijne, które pozyskaliśmy na realizację projektu bardzo dobrze wpisują się w strategię polityki zdrowotnej dla powiatu lubińskiego na lata 2018-2022. W trosce o życie i zdrowie mieszkańców, a co za tym idzie wydłużanie ich aktywności zawodowej sięgamy jeszcze dalej tzn. w ramach projektu razem z naszymi partnerami będziemy działać w całym subregionie legnicko-głogowskim. Mamy nadzieję, że nasze wspólnie działania poprawią zgłaszalność na badania profilaktyczne i pozwolą kobietom dłużej realizować się zawodowo – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.

– Zadanie nieprzypadkowo zostało nam powierzone. Trzeba pamiętać, że wiele chorób cywilizacyjnych dotyka pracowników, osób aktywnych zawodowo, a to wprost negatywnie wpływa na rynek pracy. Wsparcie skierowane jest do pracodawców i ich pracowników – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.