IV Memoriał Iwony Buczek skupiła w Lubinie wielu miłośników wspinaczki. Na zmagania zgłosiło się prawie 90 osób z całego kraju. W tym roku jedną trzecią zawodników stanowiły dzieci. Stowarzyszenie Miłośników Gór organizujące to wydarzenie uruchomiło bowiem tym razem nową kategorię dla najmłodszych.

 

Wspinaczka z roku na rok staje się coraz popularniejszym sportem i to na tyle, że od najbliższych igrzysk olimpijskich będzie jedną z dyscyplin, w których zawodnicy będą walczyć o medale. 

Lubin dzięki działaniom Stowarzyszenia Miłośników Gór ma dość mocną stronę jeśli chodzi o wspinanie się. Czwarty rok z rzędu organizowane są choćby Otwarte Mistrzostwa we wspinaczce na trudność pod nazwą Memoriał Iwony Buczek.

– Dziś mamy czwarty Memoriał poświęcony Iwonie Buczek, naszej koleżance, przyjaciółce i działaczce ze Stowarzyszenia Miłośników Gór. Zgłosiło się mnóstwo zawodników. Mamy 87 zawodników z tego 30 to seniorzy, resztę stanowią dzieci. Prowadzimy eliminacje dla dorosłych na kielichu, a obok na specjalnej ściance z paneli wspinają się dzieci. Te, które przejdą do finału będą wchodziły również na kielich. Goście zjechali do nas z całej Polski np. Wrocław Kraków, Tarnów, Legnica czy Głogów. Pula nagród to w sumie ponad 5 tys. złotych. Czekają nas jeszcze inne atrakcje jak pokazy ratowników z JRGH KGHM Polska Miedź, pokazy paralotni dzięki Tomkowi Forysiowi czy pokazy na taśmach rozwieszonych od kielicha do wieżowców.  – mówi Marcin Królak ze Stowarzyszenia Miłośników Gór w Lubinie.

– Przyjechaliśmy an te zawody, bo co roku jest tu fajnie. kiedyś się wspinałem bardzo często. Byłem kilkakrotnym mistrzem Polski we wspinaczce na czas i trudność. Byłem też w kadrze narodowej Polski. Przyszła praca i trochę się skończyło, ale teraz staram się powracać. Świat z góry jest piękniejszy, a to sport dla każdego. Od razu nie przychodzą efekty, ale ciężka praca i można robić wszystko  – mówił Mariusz Bartosik, 30-latek z Głogowa z Klubu Wysokogórskiego KTJ Głogów. 

Poprzedni artykułFarna, KaeN i Lisowska podbili serca lubinian – FOTO
Następny artykułSurvivalowy bieg rugbysty po raz trzeci – FOTO