Już jutro kibiców piłki ręcznej w Lubinie czeka prawdziwe święto. Przed nami 20. Międzynarodowy Memoriał im. Henryka Kruglińskiego. Turniej odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia w hali Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Dla podopiecznych Bożeny Karkut i Renaty Jakubowskiej lubiński turniej będzie generalnym sprawdzianem przed rozpoczynającym się na początku września sezonem (5 września Metraco Zagłębie zainauguruje rozgrywki meczem z PCM Kościerzyna). Wcześniej lubinianki brały udział w dwóch międzynawowych turniejach towarzyskich – w słowackich Michalowcach oraz w Goleniowie pod Szczecinem, gdzie zajęły drugie miejsce – Trochę eksperymentujemy, bo wciąż nie mamy wszystkich zawodniczek w składzie. Myślę tutaj przede wszystkim o rozgrywających z rzutem z drugiej linii. Żana Marić, Alina Wojtas i Klaudia Pielesz są to zawodniczki, pod które chcemy ustawiać granie pod rzut z drugiej linii. Po ich nieobecność korzystamy z zawodniczek, które więcej grają na zwodzie – mówiła podczas turnieju Bożena Karkut.

Podczas turnieju w Lubinie na parkiecie zobaczymy już najprawdopodobniej Żanę Marić i Alinę Wojtas. Ta druga będzie miała okazję stanąć naprzeciw swoich byłych klubowych koleżanek. Do Metraco Zagłębia Wojtas przyszła właśnie z jednego z najbardziej utytułowanych klubów na Starym Kontynencie, Larvik HK.

Jubileuszowy turniej jest bardzo silnie obsadzony. W hali Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie zobaczymy mistrzynie Norwegii – Larvik HK, Białorusi – HC Gomel, Ukrainy – Galiczankę Lwów oraz niemiecką Borussię Dortmud. Stawkę uzupełniają gospodynie Metraco Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin – Memoriał Henryka Kruglińskiego urósł do rangi bardzo ważnego turnieju. Przez te wszystkie lata przewinęło się przez turniej wiele znanych drużyn, ale w tym roku obsada jest rzeczywiście bardzo silna. Cieszy fakt, że będziemy mogli zmierzyć się z tak dobrymi zespołami – mówi Bożena Karkut, szkoleniowiec Metraco Zagłębia Lubin.

Zespoły:

LARVIK HK

Fani w akcji zobaczą jeden z najbardziej utalentowanych klubów na Starym Kontynencie. Larvik HK w Eliteserien występuje nieprzerwanie od 1992 roku, a w swoim kraju zdobył wszystko, co byli do zdobycia. Dość wspomnieć o 19 mistrzostwach Norwegii i 16 krajowych pucharach. Były klub Aliny Wojtas może również pochwalić się sukcesami na arenie międzynarodowej â w 2011 roku triumfował w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów, a w latach 2005 i 2008 w Pucharze Zdobywców Pucharów. Obecnie klub przechodzi przebudowę, ale trener-legenda Tor Odvar Moen ma do dyspozycji inne utalentowane zawodniczki.

BORUSSIA DORTMUND

Borussia Dortmund to marka, której kibicom sportu przedstawiac nie trzeba. BVB znana jest głównie z sekcji piłkarskiej, ale piłka ręczna w kobiecym wydaniu ma się również bardzo dobrze. W ubiegłym sezonie Bundesligi żółto-czarne zajęły szóste miejsce, na swoim koncie Borussia ma wicemistrzostwo Niemiec w 1999 roku, Puchar Niemiec zdobyty dwa lata wcześniej. BVB triumfowała w Challenge Cup w 2003 roku. Skład opiera się na krajowych zawodniczkach, ale nie brakuje także przedstawicielek Węgier i Holandii.

HC GOMEL

Gomel to aktualny mistrz Białorusi, który obronił tytuł z 2016 roku. We wcześniejszych dwóch sezonach zespół zdobywał srebrny medal rodzimej ekstraklasy. Gomel ma na swoim koncie także wiele brązowych medali. Klub jest stałym uczestnikiem europejskich pucharów. HC Gomel wystąpił podczas XVII Memoriału im. Henryka Kruglińskiego.

GALICZANKA LWÓW

Galiczanka Lwów to trzykrotny mistrz Ukrainy, który najwyższe laury zdobywał w trzech ostatnich sezonach. Mistrzynie Ukrainy w ubiegłym roku rywalizowały w europejskich pucharach z Pogonią Szczecin. Galiczanka ma na swoim koncie również cztery srebrne medale rodzimej ekstraklasy. W 1999 roku klub dotarł do ćwierćfinału Pucharu EHF.

SPR POGOŃ SZCZECIN

SPR Pogoń Szczecin – piąta drużyna zeszłego sezonu, wielokrotny Mistrz Polski i uczestnik europejskich pucharów. W 2016 roku ekipa pod wodzą Adriana Struzika i Łukasza Kalwy zajęła 2 miejsce Mistrzostw Polski oraz srebro w Pucharze Polski. Rok wcześniej szczecinianki osiągnęły jeden z największych sukcesów na arenie międzynarodowej dochodząc do finału Challenge Cup.

METRACO ZAGŁĘBIE LUBIN

Gospodynie turnieju. Jedna z najbardziej utytułowanych żeńskich polskich drużyn piłki ręcznej. Zagłębie ma na swoim koncie złoty medal mistrzostw Polski, wywalczony w 2011 roku, a także 8 srebrnych „krążków”, zdobytych w latach: 1995, 2000, 2002, 2006, 2009, 2010, 2012, 2013, 2017, a także cztery brązowe medale (1996, 2001, 2007, 2008). Miedziowe cztery razy sięgały również po krajowy Puchar. Zagłębie dwukrotnie w swojej historii dotarło do półfinału europejskich pucharów, w 2001 był to Puchar EHF, a rok później Puchar Zdobywców Pucharów.

Pamięci Heńka

Rodzinnym Miastem Henryka Kruglińskiego był Bolesławiec. Tam zaczął swą przygodę ze sportem od piłki nożnej i koszykówki. Do Lubina sprowadziła go po studiach praca. Zaczynał od Zakładów Górniczych „Polkowice”, ale coraz silniej górę brał w nim bakcyl sportowy. W 1973 roku został dyrektorem Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubinie. Na tym stanowisku przepracował 17 lat. Zresztą „przepracował” to mało powiedziane. Działał w sporcie niekiedy przez 24 godziny na dobę. To dzięki niemu wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich stał się sztandarową imprezą polskiego sportu w połowie lat 80-tych – Dla wszystkich, którzy znali Henryka Kruglińskiego był on przede wszystkim dobrym człowiekiem i wielkim miłośnikiem sportu. Dla mnie to tato, którego bardzo kocham, którego po śmierci bardzo mi brakowało. Tatuś był wspaniałym człowiekiem, miał piękną duszę, bardzo kochał ludzi, a ludzie kochali jego – wspomina Elżbieta Kruglińska-Stawikowska, córka Henryka Kruglińskiego.

Ale Henryk Krugliński dał się poznać przede wszystkim jako działacz piłki ręcznej. O tym, iż przed laty tworzył żeńską sekcję piłki ręcznej w Zagłębiu wspominać chyba nie trzeba. To on wraz z wieloma działaczami tworzył podwaliny pod sukcesu lubińskiego szczypiorniaka. Każde ligowe zwycięstwo zawodniczek Zagłębia Lubin w dużej mierze dedykowane jest jego pamięci – Na gruncie sportowej pasji taty i ludzi, którymi się otaczał powstał właśnie memoriał, który co roku odbywa się w Lubinie. Jest to wspaniały gest, za który zawsze będę wdzięczna jego przyjaciołom, działaczom sportu, wszystkim ludziom związanym z Zagłębiem – mówi Elżbieta Kruglińska-Stawikowska.

BILETY NA:

http://ticketik.pl/#!/Wydarzenie/751

http://ticketik.pl/#!/Wydarzenie/752

20. Międzynarodowy Memoriał im. Henryka Kruglińskiego w Piłce Ręcznej Kobiet – terminarz:

Grupa A

  1. Larvik HK
  2. HC Gomel
  3. Pogoń Szczecin

Grupa B

  1. Metraco Zagłębie Lubin
  2. Borussia Dortmund
  3. Galiczanka Lwów

Sobota 19.08.2017 (2x 25 min/połowa)

Godz. 09.00 HC Gomel – Larvik HK

Godz. 10.30 Metraco Zagłębie Lubin – Galiczanka Lwów

Godz. 12.00 Pogoń Szczecin – HC Gomel

Godz. 15.00 Galiczanka Lwów – Borussia Dortmund

Godz. 16:30 Pożegnalny mecz Kai Załęcznej Więcej o meczu: http://zaglebie.lubin.pl/pozegnalny-meczkai/

Godz. 17.30 Pogoń Szczecin – Larvik HK

Godz. 19.00 Borussia Dortmund – Metraco Zagłębie Lubin

Niedziela 20.08.2017 r.( 2 x 30 min)

Godz. 10.00 o V miejsce

Godz. 12.00 o III miejsce

Godz. 14.00 o I miejsce

15.45 zakończenie Memoriału

Podczas Memoriału specjalnie dla najmłodszych kibiców będzie przygotowane stoisko Klockoteki.

inf. zaglebie.lubin.pl fot. archiwum