Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Grzegorz Tobiszewski odwiedzili Lubin. Podczas wizyty spotkali się  z zarządem KGHM Polska Miedź. Rozmawiano o wyzwaniach, jakie stoją przed miedziową spółką podczas eksploatacji złoża rudy miedzi, o rozwoju i inwestycjach spółki. Minister miał okazję zjazdu do kopalni i przyjrzenia się procesowi technologicznemu wydobycia. 

 

Po zmianach w zakresie resortowym, gdy zlikwidowano Ministerstwo Skarbu, czyli dotychczasowy organ nadzorujący spółkę KGHM, Ministerstwo Energii przejęło nadzór nad miedziową spółkę. Krzysztof Tchórzewski,minister tegoż organu pytany ocel wizyty w Lubinie odpowiadał: – To jest dokładne zapoznanie się z całym procesem technologicznym, jeśli chodzi o wydobycie rudy miedzi. Porównujemy warunki pracy i układy zbiorowe, które funkcjonują w górnictwie węgla kamiennego i jak to wygląda w miedzi. A z drugiej strony jak to wygląda z punktu widzenia organizacji pracy. To również kwestia porównania tego, co się otrzymuje na piśmie z tym, co jest w rzeczywistości na gruncie – mówił Krzysztof Tchórzewski. – Chcemy wejść głębiej w funkcjonowanie spółki i zapoznać się z problemami z jakimi boryka się KGHM. – Patrzymy zasadniczo w tym kierunku, by większość pieniędzy możliwych do wygospodarowania szła na to by były inwestycje w Polsce i zabezpieczył przyszłość dla naszego rynku – dodawał minister. 

KGHM Polska Miedź w ciągu najbliższych lat na inwestycje przekaże 15 mld zł. Z tego 10 planowane jest na ulokowanie w polskie zasoby. – Przyszłość KGHM jest tutaj w Polsce, przede wszystkim w Zagłębiu Miedziowym.Potrzebujemy inwestycji w utrzymanie ciągu technologicznego. Funkcjonujemy w coraz trudniejszych warunkach geologicznych. Musimy inwestować, by utrzymać poziom efektywności i produkcji w następnych nie tylko latach, ale dekadach. Mamy nowe koncesje, tam będziemy prowadzić w przyszłości eksploracje, czyli Radwanice – Gaworzyce, Retków, a bieżąca działalność to obszar Głogowa Głębokiego Przemysłowego. Tam byliśmy dziś z ministrem, czyli na oddziale G -25.  – mówił Radosław Domagalski- Łabędzki.

Jak dodawał wiceminister Grzegorz Tobiszewski, KGHM Polska Miedź może stanowić wzór i na pewno jest siłą napędową dla całego regionu Dolnego Śląska. – Zetknęliśmy się z prezentacją nowych wyzwań związanych z głębokością, na której będzie wydobywane złoże. To wymaga dobrego przygotowania kadry menadżerskiej,  nastawienia na innowacyjność, nowe technologie i dobrze zorganizowanej kopalni. Tu kadra menadżerska jest bardzo mocno nastawiona na innowacyjność, na nowe technologie, na nowe systemy  zarządzania. To bardzo dobrze rokuje jeśli chodzi o przyszłość KGHM – dodawał wiceminister. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę