Lubin oddał hołd powstańcom. W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego 1 sierpnia pod tablicami pamięci przy ulicy Pruzi odśpiewano hymn, wysłuchano programu artystycznego w wykonaniu lubińskich harcerzy i złożono kwiaty. Zabrakło tylko wzruszającego okrzyku “Cześć i chwała bohaterom” , który towarzyszył zebranym rokrocznie  a wykonywali go lokalni kibice. Wielu obecnym brakowało tego symbolu.

 

Flary odpalone przez strażaków – ochotników, syreny, które zawyły równo o 17.00, fragmenty powstańczej poezji znane wielu Polakom w  wykonaniu harcerzy z Lubina, kwiaty i ukłony pełne hołdu i zadumy – to klimat obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego w Lubinie. Sporo wzruszenia dali zebranym lubińscy harcerze.

– Byłem jedynym chłopcem dziś podczas ceremonii wśród harcerzy. Wszystko się udało. Byłbym gotów tak zrobić jak powstańcy, bo wtedy byli i młodsi ode mnie. To wiąże się patriotyzmem i oddaniem dla Polski. Jestem wierny Polsce i chcę jej pomagać – mówił 10 – letni Piotr Kownacki z 14 Drużyny Harcerskiej “Tam i z powrotem” z lubińskiego ZHP. W uroczystości wzięło udział wielu lokalnych samorządowców: starosta, burmistrz Ścinawy, radni Rady Miejskiej i Powiatu, rzecznik prasowy prezydenta. Byli też reprezentanci wielu miejskich instytucji jak Powiatowy Urząd Pracy czy grupy lubińskich seniorów. Nie zabrakło zwykłych obywateli, którzy przyszli po prostu dlatego, że są Polakami.

– Co roku tu przychodzimy. Pamięć trzeba oddać. Zginęło 180 tys. ludzi. Chodzi o to, by młodzi pamiętali o wszystkim, co się działo, by takie coś nigdy się nie powtórzyło. Kiedyś nas okłamywano, a teraz uczą prawdziwej historii – mówił pan Dariusz z Lubina.