Profilaktyka jest ważna już od najmłodszych lat. Im wcześniej dzieci nauczą się, że warto kontrolować swój organizm, tym poważniej potraktują badania w przyszłości. Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie z myślą o świadomości najmłodszych i ich zdrowiu przeprowadziło kolejną akcję promującą podstawowe badania i zdrowy tryb życia. Tym razem darmowe badania miały miejsce w SP w Sielcach. Skorzystały dziesiątki dzieci i dorosłych. 

 

Sport, zdrowe odżywianie, dobry sen, ale też profilaktyka – takie hasła nie powinny być obce dzieciom już od najmłodszych lat. I nie są. Obok rodziców i nauczycieli, którzy uczą dzieci jak zdrowo żyć jest też biały personel MCZ,  który przy odpowiednim podejściu do dzieci i dostosowanej formie przekazu jest w stanie wpoić najmłodszym, że trzeba się systematycznie badać. Podczas akcji prowadzonej w szkole podstawowej w Siedlcach badaniu ciśnienia krwi, poziomu cukru, spirometrii, ważeniu i mierzeniu poddano dziesiątki dzieci. Skorzystali też rodzice i opiekunowie.

– Próbujemy promować zdrowy tryb życia na co dzień, biorąc udział w wielu akcjach np. “Śniadanie daje moc” czy “W zdrowym ciele  zdrowy duch”. Od kilku lat szkoła bierze udział w akcji Małego Mistrza. To dodatkowe zajęcia sportowe. Włączamy się też w akcję “Umiem pływać”, którą finansuje nam Urząd Gminy. Dzisiejsza akcja jest ważna, bo nie zawsze rodzice mają możliwość przeprowadzenia takich badań.  Czasami ważne choroby nie dają żadnych objawów. W takich badaniach mamy możliwość odkrycia ich lub upewnienia się, że dzieci są zdrowe. Dzieci w grupie są odważniejsze, by poddać się np. badaniu cukru. Każdy wychowawca dla przykładu poddaje się takim badaniom, by dzieci wiedziały, że to nic strasznego – mówiła Barbara Szkudlarek nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP w Siedlcach.