Działacze nowo powstającego Stowarzyszenia Miasto Dla Mieszkańców 10 maja o godzinie 15.30 zorganizują kolejne wydarzenie, które ma zwrócić uwagę władz Lubina, w szczególności prezydenta Roberta Raczyńskiego na to, że mieszkańcy są przeciwni ogrodzeniu Parku Leśnego i zmian, jakie tam są planowane. Manifestacja pod Urzędem Miejskim w Lubinie ma zwrócić uwagę opinii publicznej, ale również zmobilizować lubińskiego włodarza i jego urzędników do rozmów z lubinianami i tzw. gry w otwarte karty.

 

1 kwietnia w Parku Leśnym zorganizowano pikietę i akcję zbiórki podpisów pod petycją. W happeningu „nie dla płotu wokół Parku leśnego” wzięło wówczas udział ponad 1000 osób. Petycję podpisało 1657 osób. Dokument ten został złożony u Sekretarza Miasta 11 kwietnia, bowiem prezydent nie był uchwytny. Później dołączono do petycji kolejne 911 podpisów, które uzbierano drogą internetową. Brak dialogu włodarza miasta z mieszkańcami na temat zmian dokonywanych na terenie Parku Leśnego sprawił, że lubinianie połączyli siły. Lada moment powstanie Stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców. – Nasze Stowarzyszenie będzie zajmowało się między innymi tym, by władza nas słuchała, nie fundowała nam na kredyt tego, czego nie chcemy – mówi Zbigniew Sobka, jeden z założycieli Stowarzyszenia Miasto Dla Mieszkańców. Lada dzień odbędzie się manifestacja. – 10 maja pod Urzędem Miejskim chcemy w sposób legalny i zorganizowany wyrazić swój obywatelski sprzeciw wobec tego pomnika, który tu powstaje dokoła parku. Za nasze pieniądze ograniczona jest nasza publiczna przestrzeń, miejsce, po którym jak dotąd możemy wszyscy się poruszać. Urzędnicy fundują nam niespodzianki, wydają pieniądze których tak naprawdę nie ma. Trzeba będzie zaciągnąć kredyt lub już jest zaciągnięty. Nie podoba nam się to, że urzędnicy nas ignorują, nie rozmawiają z nami. Chcemy wyrazić swój sprzeciw – dodaje Zbigniew Sobka.
Kontakt z działaczami Stowarzyszenia można nawiązać mailowo: ratujemyparklesny@gmail.com , telefonicznie 793310981. Istnieje już strona Stowarzyszenia: www.mdm.lubin.pl – Zapraszamy do udziału w prawdziwej debacie publicznej na temat tego, jak żyje się w Lubinie,czego potrzebują jego mieszkańcy, dlaczego władza stała się arogancka i głucha na głos społeczeństwa – mówią członkowie Stowarzyszenia Miasto Dla Mieszkańców.
Jak dotąd działacze powzięli mnóstwo kroków, by dowiedzieć się cokolwiek na temat planowanej inwestycji na terenie Parku Leśnego, a mianowicie przeistoczenia go w Park Militarny. Jak podkreślają lubinianie zgodnie z ustawą mieszkańcy powinni mieć dostęp do informacji publicznej. Choć pytają o koszty, zasadność realizacji planów prezydenta Raczyńskiego, nie otrzymują odpowiedzi. Petycja złożona 11 kwietnia powinna zmobilizować urzędników do odpowiedzi w terminie 30 dni, jak sprawa skomplikowana. Jak dotąd pozostała bez echa.