Huty to równie ważne oddziały Polskiej Miedzi co kopalnie. Dzień Hutnika jest więc celebrowany podobnie jak Dzień Górnika. KGHM Polska Miedź ma za sobą Centralne obchody tego święta. Hutnicy z Legnicy, Głogowa i Orska odebrali wyróżnienia i medale na uroczystej akademii, która odbyła się w Legnicy w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej.

 

Medale za długoletnią pracę, za zasługi dla  KGHM , dla Energetyki, statuetki Floriana – to główne wyróżnienia nadawane zasłużonym hutnikom podczas ich święta. Choć kalendarzowo hutnicy świętują dopiero 4 maja, to ze względu na długi weekend majowy, podczas którego wiele osób wyjeżdża na urlopy centralne obchody Dnia Hutnika odbyły się 28 kwietnia. W Legnicy w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej zarząd Polskiej Miedzi wręczył zasłużonym pracownikom wszystkich trzech hut medale i wyróżnienia. W uroczystości brali udział nie tylko hutnicy, ale też przedstawiciele oddziałów KGHM, spółek z grupy kapitałowej, samorządowcy lokalni, duchowni, posłowie i senatorowie. 

Podczas każdej takiej uroczystości oprócz wręczenia medali jest też okazja na złożenie życzeń, gratulacji i na podziękowania. Do zebranych zwracał się prezes zarządu KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski – Łabędzki. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w tym ważnym święcie dla nas wszystkich. Powinniśmy się cieszyć  zasłużonym świętem braci hutniczej. To święto ma ogromną tradycję zwłaszcza tutaj w Legnicy, w miejscu, które KGHM Polska Miedź ma swój bardzo ważny oddział, który będzie wzmacniany. Zarząd podjął decyzję o bardzo ważne inwestycji, która zapewni moce produkcyjne, utrzymanie miejsc pracy, pozwoli dołączyć hucie Legnica do czołówki najbardziej innowacyjnych oddziałów hutniczych w Polsce i na świecie. Przy tej okazji chcę podziękować wszystkim naszym hutnikom. Jesteście państwo częścią całej organizacji. Dzięki waszemu wysiłkowi jesteśmy w stanie konkurować na bardzo wymagających rynkach światowych. Udało nam się przetrwać 2016 rok, który był trudny dla całej spółki. Dzisiaj możemy patrzyć z optymizmem w przyszłość. Cieszmy się z tego dnia. To świetna okazja, by wszystkim życzyć bezpiecznego roku, spokojnego i dobrej atmosfery w pracy, dobrej współpracy. Mam nadzieję, że dzisiejsze święto będzie doskonałą okazją, by nabrać trochę dystansu i odpocząć  – mówił prezes Radosław Domagalski Łabędzki. 

Po akademii odznaczeń hutnicy i hutniczki udali się na coroczne biesiady.